EXPO Live, globální program pro inovace a partnerství

foto EXPO Live, grantový program výstavy EXPO 2020.

Objevit a podpořit ty inovace z celého světa, které souvisejí se stěžejními tématy světové výstavy v Dubaji (Příležitost, Mobilita a Udržitelnost), je úkolem grantového programu výstavy nazvaného EXPO Live. Pomáhat má kreativním projektům, jež řeší naléhavé výzvy současného světa.

Program chce představit inovace, které přímo zlepšují životy lidí i jejich prosperitu a současně chrání svět. Do jeho rozpočtu bylo vyčleněno 100 milionů dolarů (téměř 2,26 miliardy Kč). Každý z projektů, které odborníci programu EXPO Live hledají po celém světě, musí spadat do jednoho ze tří zmíněných témat výstavy.

„EXPO Live je příslib, který naše vedení učinilo už ve fázi soutěže o hostitelství světové výstavy EXPO 2020," uvedl viceprezident programu EXPO Live, Brazilec Yousuf Caires. O globálních inovacích, partnerském programu, jeho chodu a dosahu hovořil se serverem Blooloop. "Slíbili jsme světu, že naše EXPO bude vůbec nejobsáhlejší nejen co do návštěvnosti a dostupnosti, ale také z hlediska inovací," dodal.

Význam programu EXPO Live je podle Cairese v podstatě trojí. Jednak pro samotnou výstavu EXPO 2020 hledá adekvátní obsah, který návštěvníkům nabídne vizi budoucnosti a představí ty, kdo tuto budoucnost nyní vytvářejí. EXPO Live má ale širší dopad. „Ovlivní naprosto každého jednotlivce a začínající podniky, které od nás dostávají podporu, “ řekl. Poslání programu shrnul do tří slov: nalézt, financovat, předvést.

„Při hledání inovátorů, podnikatelů, start-upů a neziskových organizací v posledních třech letech jsme prohledali svět. Jsou to lidé, kteří svým vlastním způsobem a ve svých souvislostech skutečně řeší nejnaléhavější výzvy lidstva a činí tak udržitelným způsobem, “ zdůraznil Caires.

Program obdržel přes 11.000 žádostí o grant ze 184 zemí. Určit tedy, kdo grant získá, není snadné. Před koncem loňského roku bylo vybráno 120 inovátorů, z nichž každý získal až 100.000 dolarů, a další k nim ještě přibudou. Pět odborníků programu nyní cestuje po světě a sleduje, jak jsou poskytnuté prostředky využívány.

Caires nastiňuje tři cíle, které stojí za EXPO Live: „Chceme upozornit a poukázat na význam sociálních inovací, chceme, aby se EXPO 2020 stalo místem, kde inovace nepřinášejí pouze zábavu, ale mají také svůj účel. Na těchto inovacích skutečně záleží. Řeší problémy, jako je nedostatek kvalitního vzdělání, nedostatek čisté vody nebo změna klimatu.“ Program EXPO Live chce být prospěšný nejen světové výstavě, ale stát se smysluplným hráčem v globálním prostoru. „Rádi bychom samozřejmě také inspirovali. Opravdu si přejeme, aby návštěvníci na naše EXPO přišli a pochopili, že cesta ke změně je sice těžká, ale ne nemožná,“ prohlásil Caires.

Třetím zadáním je pokračovat v těchto intencích i po skončení výstavy EXPO 2020 a stavět na jejích přínosech. Caires,v této souvislosti zdůraznil, že to je důležité zejména v regionu Blízkého východu, kde se prostor pro sociální inovace a podnikání teprve začíná rozvíjet.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď