EXPO Dubaj otevírá první pavilon veřejnosti

foto Pavilon Terra – centrální budovu v zóně Sustainability, v jejíž těsné blízkosti se nachází také pavilon České republiky.

V kampani „Pavilions Premiere“ EXPO Dubaj otevírá veřejnosti první expozici. Jde o pavilon Terra – centrální budovu v zóně Udržitelnosti, v jejíž těsné blízkosti se nachází také pavilon České republiky. Zájemci mají pro návštěvu jen omezenou dobu – od 22. ledna do 10. dubna 2021.

Fotogalerie

Organizátoři EXPO chtějí během kampaně postupně představit veřejnosti centrální pavilony všech tří tematických distriktů a poskytnout pohled na to, co může návštěvník EXPO zažít na první Všeobecné světové výstavě konané v regionu Středního východu, Afriky a jižní Asie.

Po pavilonu Terra se otevřou pavilony Alif v zóně Mobility a Mission Possible v zóně Příležitosti. Ty se veřejnosti otevřou až v prvním čtvrtletí roku 2021. Rezervace vstupů do jednotlivých pavilonů lze provést od 16. ledna na https://expo2020dubai.com/en/pavilions-premiere. Vstupné stojí AED 25 (147 Kč).

„Jsme rádi, že do roku 2021 vstupujeme s takto pozitivní zprávou, a že můžeme přivítat první návštěvníky Terra pavilonu – pavilonu udržitelnosti. Jedná se o významný moment v naší historii i pro lidstvo,” uvedla státní ministryně pro mezinárodní spolupráci SAE a generální ředitelka Expo 2020 Rím Hášimíová. „Toto období rychlých, bezprecedentních změn s sebou přineslo naléhavou potřebu přehodnotit způsob naší existence. A i když si můžeme rok 2020 pamatovat jako rok, který nás navždy změnil, dal nám také obrovskou příležitost spojit se a hledat odpovědi na nejnaléhavější výzvy jako celosvětové společenství. Toto téma zůstává nadále hlavním poselstvím výstavy EXPO 2020 Dubaj, a stejně tak vizí Spojených arabských emirátů.“

Zatímco organizátoři zpřístupňují první pavilony návštěvníkům, zahájil tým Botanického ústavu AV ČR pokládku zavlažovacího systému v pouštním písku kolem českého pavilonu. Podpovrchová síť se stane součástí systému S.A.W.E.R. (Solar-Air-Water-Earth-Resources), tedy technologického a expozičního jádra pavilonu samostatně vyrábějícího vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivujícího poušť.

„Část technologie, která dokáže denně získat ze vzduchu až přes pět set litrů vody, sestavili vědci Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT už na podzim a v provizorních podmínkách ji i otestovali,“ popisuje jednotlivé kroky instalace S.A.W.E.R. český generální komisař Jiří F. Potužník. „Nemohli ale zprovoznit fotovolatickou část, která má vyrábět energii pro celý systém, a budou se muset v únoru do Dubaje vrátit. Až propojením kolektorů na střeše, desikační jednotky v pavilonu a zahrady v okolním písku stvoříme oázu v poušti. Věřím, že Czech Spring ožije do prvního jarního dne.“

Organizátoři EXPO chtějí v dubnu 2021 ukončit stavební práce na všech pavilonech a pak většinu výstaviště hibernovat. Brány první Všeobecné světové výstavy v arabském světě se otevřou 1. října 2021. Do 31. března 2022 by jimi mělo projít na dvacet milionů návštěv.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 19:00 10°C

Celá předpověď