EXPO 2020 v Dubaji bude premiérou v arabském světě

foto Český pavilon na výstavě Expo 2020 v Dubaji - vizualizace.

Organizátoři očekávají na 200 účastníků a 25 milionů návštěvníků. Český národní pavilon se promění v systém S.A.W.ER., který vyrábí vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivuje poušť pomocí podpovrchových kultur. Chybět nebude ani tradiční sklo a restaurace.

Světová výstava EXPO 2020 v Dubaji se bude konat od 20. října 2020 do 10. dubna 2021. Jedná se o první světovou výstavu, která se uskuteční v regionu MENA & SA, tedy na Středním východě, v Africe a jižní Asii. Hostitelem je vůbec poprvé muslimská země – tamní organizátoři předpokládají, že EXPO 2020 by mělo přijet zhruba 180 zemí, desítky nadnárodních společností, vzdělávacích institucí a nevládních organizací.

Dubajský vládce Šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum zdůrazňuje, že v dnešním silně propojeném světě je klíčová vize pokroku a rozvoje založená na společném záměru a odhodlání. Tématem EXPO 2020 v Dubaji je proto „Connecting Minds, Creating the Future” (Spojme mysl, vytvořme budoucnost), s podtématy „Sustainability, Mobility and Opportunity“ (Udržitelnost, Mobilita a Příležitost).

Výstaviště se nachází v jihozápadní části Dubaje poblíž letiště Al Maktoum a přístavu Jebel Ali, zhruba ve třetině cesty mezi centry Dubaje a Abú Zabí. Rozprostírá se ve tvaru sokola na ploše zhruba 4,4 kilometrů čtverečních. Centrální náměstí obklopují tři hlavní tematické bloky podle už zmíněných tří podtémat. Po jejich obvodu budou umístěny pavilony jednotlivých účastníků. Komerční zóna, mešita, tematické, korporátní a doplňkové pavilony a budovy se budou nacházet okolo centrálního náměstí. Uvnitř výběžků sokolí siluety budou situovány parky a prostory pro děti.

Český národní pavilon vyroste v zóně „Sustainability“ na pozemku s plochou 2200 metrů čtverečních. Bude stejně jako na předešlém Expo 2015 v Miláně první u jednoho z hlavních vstupů na výstaviště. Vznikne podle architektonického návrhu mladých českých architektů společnosti Formosa AA s.r.o., kteří působí jako doktorandi fakulty architektury ČVUT. Celý projekt realizuje mezinárodní společnost společnost MCI Prague s.r.o.

Vítězný tým byl vybrán ve výběrovém řízení, do jehož finále postoupilo dalších pět návrhů. Jiných pět muselo být vyřazeno při předkládání předběžných návrhů a šestý při podání soutěžních modelů. Odbornou komisi tvořili architekti Eva Jiřičná, Miroslav Řepa, Zdeněk Lukeš, zesnulý Michael Klang, David Vávra a zástupci akademické, umělecké a podnikatelské obce Tomáš Matuška, Jan Kukla a Radek Špicar. Výherci zaujali návrhem, který spojuje ukázkovou inovativní technologii s vnitřkem pavilonu. Oba prvky tvoří hybridní ekosystém, v němž se potkává příroda a lidský um.

Technologickým jádrem národní expozice bude systém S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivující poušť pomocí podpovrchových kultur, který vyvíjejí vědci ČVUT a AV ČR. Návrh pavilonu z toho systému vychází a stává se aktivní součástí systému, který reprezentuje. Potrubí, které v exteriéru tvoří mrak, přechází do interiéru, kde se prolíná s dalšími technologickými rozvody. Ty nejsou ukryty, ale slouží většinou jako nedílná součást prohlídky.

Pořadatelé odhadují, že na EXPO 2020 zavítá přes 25 milionů návštěvníků, z toho 70 procent ze zahraničí. Přijít jich má v průměru 170 tisíc denně a až 240 tisíc o víkendech a jiných exponovaných dnech. Pro český národní den rezervovala Kancelář generálního komisaře první jarní den, čili 21. březen 2021. Výběrové řízení na realizátora národního dne se uskuteční do konce roku 2019.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 21. března 2023

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď