EXPO 2020 bylo oficiálně odloženo o rok

foto Brána do areálu světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji

Mezinárodní úřad pro výstavnictví (BIE) se sídlem v Paříži, který pořádá světové a mezinárodní specializované výstavy, potvrdil v pátek večer oficiálně, co se vědělo: EXPO 2020 v Dubaji, první svého druhu v této části světa, se kvůli pandemii koronaviru a s ní spojeným rizikům odkládá. Nový termín byl stanoven od 1. října 2021 do 31. března 2022, což představuje posun o jeden rok. Posunutá akce se bude jmenovat „EXPO 2020 Dubaj”.

O vypsání nového data požádala vláda pořadatelských Spojených arabských emirátů (SAE) poté, co účastnické státy vyslovily zájem o odklad s ohledem na nutnost překonat nástrahy covid-19. Podle pravidel BIE projednal tento požadavek výkonný výbor úřadu, který 21. dubna doporučil časovou změnu valné hromadě úřadu. Následovalo hlasování členských zemí BIE, pro přijetí nového rozhodnutí bylo třeba dvoutřetinové většiny hlasů. K novému verdiktu se aktéři přiblížili 4. května, kdy byla dosažena předepsaná hranice ⅔ hlasů – stalo se tak po necelých dvou týdnech „hlasování na dálku”. Výkonný výbor následně oznámil, že oficiální, byť tušené rozhodnutí, učiní do večera 29. května.

Dimitrij Kerkentzes, tajemník BIE, uvedl: „Vítám rázné vyjádření podpory názoru mezinárodní komunity, aby byla výstava v Dubaji odložena. V této bezprecedentní situaci se v postoji vlády SAE a členských států jasně ukázalo, nakolik silné pouto nás spojuje a jak sdílíme závazky k tomu, aby byla světová výstava v Dubaji skutečně exkluzivní.”

Zdroj: BIE

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 27. března 2023

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď