Exploze rakouské plynové stanice si vyžádala nejméně jednu oběť

foto Kouřem zahalený plynový terminál ve východorakouské obci Baumgarten an der March.

Vídeň - Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si dnes vyžádala život jednoho člověka. Jeden člověk byl zraněn těžce a dalších 20 lehce, informovala agentura APA s odvoláním na mluvčí Červeného kříže. Kvůli požáru byl uzavřen tranzit plynu do Rakouska přes Slovensko a přerušeny byly dodávky ruského plynu do Itálie či Chorvatska. Podle Českého plynárenského svazu havárie nebude mít vliv na dodávky plynu do Česka. Exploze měla podle rakouské policie patrně technické příčiny.

Exploze rakouské plynové stanice - ilustrační mapka oblasti.

Na místo se sjelo několik hasičských vozů s 240 muži, přivolány byly sanitky i vrtulníky. Server oe24.at původně psal s odvoláním na policii o 60 zraněných. Byl to ale spíše hrubý odhad počtu pracovníků, kteří byli v areálu. Podle APA v péči krizových týmů bylo 50 lidí.

 

Obětí výbuchu je podle policie 32letý muž. Zranění utrpěli především Rakušané, mezi lehce zraněnými je podle provozovatele terminálu ale i šest cizinců. Slovenská policie na facebooku oznámila, že jedním z nich je Slovák. "Je v nemocnici. Nic vážného se mu naštěstí nestalo," napsala.

 

Policie na twitteru informovala, že příčina exploze byla technického rázu. Podrobné vyšetřování je však teprve na začátku.

Hasiči zasahující u exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March.

 

Operátor zařízení později potvrdil, že požár byl uhašen. "Zařízení bylo kontrolovaným způsobem zastaveno a je mimo provoz," řekl APA mluvčí společnosti Gas Connect Armin Teichert.

 

Slovenská plynovodní společnost Eustream přerušila přepravu plynu do Rakouska. "V důsledku události v Rakousku... jsme upravili tranzitní režim naší sítě, abychom plně zajistili její bezpečnost, a přerušili jsme tranzit do Baumgartenu," uvedl mluvčí společnosti Eustream.

 

Výbuch otřásl zařízením nedaleko hraniční řeky Moravy ráno. K explozi a požáru došlo v 08:45 SEČ, citovala agentura DPA policejního mluvčího. Okolí bylo uzavřeno.

Grafický přehled evropských plynovodů s vyznačením místa exploze plynového terminálu v Rakousku.

 

Na sociálních sítích a v médiích se objevily záběry, na nichž je z dálky vidět ohnivý sloupec a kouřový mrak. Podle APA bylo možné dým sledovat až z několik desítek kilometrů vzdálené Vídně. Škody se omezily na areál terminálu, kde bylo zničeno několik budov a vozů. Firma Gas Connect, kterou z 51 procent vlastní energetický koncern OMV, agentuře AFP sdělila, že škody jsou značné.

 

"Slyšel jsem mohutnou explozi a zpočátku jsem si myslel, že by to mohlo být letecké neštěstí. Pak jsem viděl ten nesmírný sloup plamenů," řekl agentuře AFP jeden z místních obyvatel ze slovenské strany hranice.

 

Italský ministr průmyslu Carlo Calenda vyhlásil stav nouze, protože kvůli explozi byly přerušeny dodávky ruského plynu do Itálie. Energetická společnost Snam ale očekává, že situace se brzy vrátí do normálu.

 

Přesměrováním dodávek plynu se snaží výpadky nahradit ruský plynárenský gigant Gazprom. Velkoobchodní ceny plynu v reakci na událost prudce vzrostly, upozornila agentura Reuters.

 

Výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml řekl ČTK, že havárie nebude mít na dodávky plynu do Česka vliv, nehrozí podle něj ani zdražení komodity. "Od roku 2013, kdy byl uveden do provozu plynovod Opal, je největším vstupním místem plynu do České republiky Hora Svaté Kateřiny u bývalé východoněmecké hranice. Plyn tak dnes teče obráceně než dříve," dodal. Mluvčí Eustream potvrdil, že havárie nebude mít dopad na dodávky zemního plynu ani na Slovensko.

 

Baumgartenský terminál je důležitým skladištěm a uzlem pro distribuci zemního plynu přicházejícího do Rakouska z Ruska a Norska. S roční kapacitou 40 miliard kubických metrů je toto zařízení, uvedené do provozu v roce 1959, jedním z hlavních plynových středisek střední Evropy, napsala agentura AFP. Z 51 procent ho kontroluje rakouská energetická skupina OMV. Podle APA se tu odehrává přejímání, měření a zkoušení plynu z Ruska, Norska a dalších zemí a je tu připravován pro další transport.

 

Z Baumgartenu je plyn distribuován do Německa, Itálie, Francie, Slovinska, Chorvatska a Maďarska. Podle APA tudy projde zhruba třetina ruského exportu zemního plynu určeného pro západní Evropu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď