Experti ze 46 zemí v Brně posuzují vína a poznávají kraj

foto Na brněnském výstavišti začala 4. září 2020 putovní mezinárodní vinařská soutěž Concours Mondial de Bruxelles. 250 hodnotitelů ze 46 zemí bude až do 6. září hodnotit 8500 vzorků vín z celého světa.

Brno - Méně hodnotitelů, přísná hygienická opatření i netradiční podzimní termín letos poznamenaly putovní prestižní soutěž vín Concours Mondial des Bruxelles (CMB), kterou v těchto dnech hostí Brno. Pro Jihomoravský kraj i místní vinaře je to příležitost, jak se zapsat u odborníků na víno z mnoha zemí světa, řekl ČTK ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Fotogalerie

"Je to obrovská reklama pro náš vinařský region. Až 70 procent hodnotitelů jsou lidé, kteří píší o víně. Cesty na CMB tedy často využijí i k nasbírání materiálu na články o místě, kde se soutěž koná. Publicita o pořadatelském regionu pak silně stoupá," řekl Machovec.

Hodnotitelů letos na soutěž přijelo méně, obvykle jich bývá 350 z celého světa. Řada z nich ale kvůli opatřením proti šíření koronaviru přijet nemohla. Vzorky proto budou až do neděle hodnotit zejména odborníci ze zemí Evropské unie. "Máme tu i zástupce států mimo EU i z jiných kontinentů. Většinou ale jde o jedince, kteří sice mají národnost této země, ale dlouhodobě žijí nebo pobývají na území unie," řekl Machovec.

Všichni hodnotitelé si navíc museli nechat udělat test na covid-19, hodnotitelé z rizikových zemí museli test absolvovat hned po příletu v Brně. Stoly jednotlivých čtyř- až pětičlenných komisí jsou od sebe vzdálené nejméně 1,5 metru, odstupy jsou i mezi jednotlivými stanovišti. Uvnitř pavilonu B, kde se vzorky hodnotí, musí mít všichni roušky, to platí i na výjezdech, které pro hodnotitele pořadatelé připravili.

"Už ve čtvrtek před začátkem hodnocení jsme pro ně zorganizovali výjezdy do čtyř podoblastí, kde vždy navštívili nějaké vinařství a také vinohrady. Dnešní odpoledne mají volné a dostali od nás tipy, co v Brně navštívit, další program je připraven na sobotu i neděli," dodal Machovec.

Během tří dnů musí hodnotitelé posoudit 8500 vín z celého světa. Dovoz lahví vína opatření proti šíření koronaviru nijak neomezují, nechybí proto vzorky z jižní Ameriky, Austrálie ani Asie.

Svá vína do CMB letos přihlásilo i Zámecké vinařství Bzenec, které se soutěže pravidelně účastní od roku 2007. Právě v Bzenci zástupci Slovácké vinařské podoblasti přivítali ve čtvrtek jednu z delegací hodnotitelů. "Složení degustátorů z řad oborníků, vinařů, sommeliérů i novinářů píšících o víně nám dává zajímavou zpětnou vazbu, jak moravská vína chutnají ve světě. Neméně zajímavý je letos i další efekt, díky každoročnímu putování CMB po vinařských regionech celého světa máme možnost se skvěle prezentovat mezi milovníky vín napříč kontinenty," uvedl ředitel vinařství Bořek Svoboda.

Organizaci mezinárodní soutěže vín zajišťuje na žádost Jihomoravského kraje Vinařský fond spolu se Svazem vinařů a Národním vinařským centrem. Soutěž zaměstnává více než 150 lidí, tři desítky z nich pocházejí z pořadatelské organizace v Belgii, 120 studentů hotelových či vinařských škol pak zajišťuje rozlévání soutěžních vzorků. Soutěž potrvá na brněnském výstavišti do neděle, výsledky ale pořadatelé oznámí až v příštím týdnu. V neděli pak představí zemi, kde se CMB bude konat příští rok.

Mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles se poprvé uskutečnila v roce 1994. V prvních letech se hodnocení konalo v Bruselu, v roce 2006 začalo být místo hodnocení putovní mezi významnými vinařskými regiony Evropy. Uskutečnilo se například v Plovdivu (Bulharsko), v Jesolu (Itálie), Guimares (Portugalsko), Luxemburku (Lucembursko), Bratislavě nebo v Aiglé (Švýcarsko).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 20. ledna 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď