Experti neprokázali, že látka použitá na Skripalovi je z Ruska

foto Policejní stan na místě v parku v Salisbury, kde zkolabovali bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera po zásahu nervovým plynem.

Londýn - Britští experti určili, že nervově paralytická látka použitá v březnu proti ruskému dvojitému agentovi Sergeji Skripalovi byl novičok, ale nebyli s to prokázat, že byla vyrobena v Rusku. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf britského armádního výzkumného střediska Gary Aitkenhead. Ruský prezident Vladimir Putin později při návštěvě Turecka řekl, že Moskva chce pečlivé vyšetření případu a chce být při tom.

"Byli jsme schopni ji (otravnou látku) určit jako novičok, určili jsme, že se jednalo o armádní nervově paralytickou látku," řekl šéf speciální laboratoře v anglickém Porton Downu televizní stanici Sky News. Odkud látka pocházela, ale laboratoř nezjistila.

"Neurčili jsme přesný zdroj, nicméně jsme poskytli vědecké informace vládě, která pak využila řady zdrojů k sestavení závěrů", o nichž se hovoří, poznamenal Aitkenhead. Zároveň potvrdil, že dotyčná látka vyžaduje "ke své výrobě mimořádně složité metody, tedy něco, co je v možnostech hráče, za nímž je stát".

Putin dnes večer po jednáních v Ankaře s tureckým prezidentem v reakci na Aitkenheadovo sdělení vyjádřil "překvapení nad rychlostí, s níž byla po Skripalově otravě zahájena protiruská kampaň". Zároveň vyslovil naději, že středeční jednání výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní (svolané na žádost Ruska) se bude touto záležitostí zabývat co nejpodrobněji. "Doufám, že to umožní udělat za tím tečku," dodal.

Experti střediska v Porton Downu podle Aitkenheada pokračují v práci, "abychom pomohli získat další informace, které by nám umožnily dostat se blíž (ke zdroji), ale zatím se nám to nepodařilo".

Nejmenovaný mluvčí britské vlády podle Reuters poznamenal, že jde jen o "část zpravodajského obrázku". "Jak vysvětlila premiérka (Theresa Mayová)... ten zahrnuje naši znalost toho, že Rusko v posledním desetiletí zkoumalo možnosti doručování nervově paralytických látek pravděpodobně k vraždám a že v rámci tohoto programu vyrobilo a skladuje malá množství novičoku." Zahrnuje i "ruské záznamy páchání státem podporovaných vražd a naše zjištění, že Rusko považuje své bývalé zpravodajské pracovníky za cíle", citoval Reuters svůj zdroj.

Skripal a jeho dcera Julija byli 4. března napadeni látkou, kterou britští představitelé následně označili za nervově paralytickou látku novičok vyvinutou Ruskem, respektive Sovětským svazem. Britská vláda tvrdí, že za tento útok je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko, což ale Moskva důrazně popírá. Kvůli aféře si západní země, včetně Česka, na jedné straně a Rusko na straně druhé vypověděly desítky diplomatů.

Novičok mohli podle ruského experta vyrobit kdekoli na světě

Nervově paralytická látka použitá při otravě ruského agenta Sergeje Skripala mohla být vyrobena kdekoli na světě. V rozhovoru pro ruskou státní televizi RT to dnes prohlásil ruský armádní chemik Igor Rybalčenko. Pro dobře vybavenou laboratoř "není problém" syntetizovat látku označovanou na Západě jako novičok, řekl Rybalčenko.

Všechny komponenty, které jsou k výrobě novičoku potřebné, jsou k mání na volném trhu, tvrdí ruský chemik, který je šéfem ústředních chemických laboratoří ruské armády. Vyrobit smrtící jed tak je prý možné kdekoli ve světě.

Rusko na obviňování z odpovědnosti za otravu Skripala už několikrát reagovalo upozorněním, že obdobnou látku mohly vyvíjet země jako Británie, Švédsko, Česká republika, Slovensko nebo USA. Ruský prezident Vladimir Putin dnes při návštěvě Turecka řekl, že látku typu novičok mohlo vyrobit zhruba dvacet zemí světa. Odvolal se přitom na mínění mezinárodních expertů.

Moskva v této souvislosti odkazuje na Organizaci pro zákaz chemických zbraní, která sice podle ruských expertů může určit složení otravné látky, nikoli ale zemi jejího původu. Ani britští experti nebyli podle dnešní zprávy z Londýna s to prokázat, že nervově paralytická látka použitá v březnu proti ruskému dvojitému agentovi byla vyrobena v Rusku. Podle některých ruských médií se nejspíš původ nikdy nezjistí.

Moskva výslovně nepopírá, že nervově paralytické látky byly vyráběny a skladovány na území bývalého Sovětského svazu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dokonce v jednom z rozhovorů připustil, že otravná látka typu novičok se mohla z laboratoří na území bývalého SSSR ztratit. De facto tak potvrdil slova britské premiérky Theresy Mayové, že Rusové mohli nad armádním jedem ztratit kontrolu.

"Začalo to všechno v letech 1991-92, kdy se rozpadl Sovětský svaz a laboratoře na výrobu otravných látek té kategorie, o níž se dnes zmiňují v souvislosti s novičokem, zůstaly v celé řadě jiných republik, kromě Ruské federace v baltských zemích a Uzbekistánu." řekl Lavrov v polovině března v besedě s vietnamskými a japonskými novináři. "Takže kdokoli mohl cokoli uvidět, sebrat, odvézt - dnes je velmi těžké se v tom vyznat," dodal tehdy ruský ministr, jehož prohlášení je k dispozici na webu ministerstva zahraničí.

Lavrovova mluvčí Marija Zacharovová ovšem o den později rezolutně popřela, že by se v Rusku nebo v Sovětském svazu novičok vyráběl. "Na území Sovětského svazu či v dobách jeho existence ani v éře Ruské federace nebo na jejím území se nikdy neprováděly výzkumy, jejichž skutečné nebo kódovací jméno bylo novičok. Žádná takové jméno nebylo patentováno a nebylo ani využito jako symbol, šifra nebo kód," prohlásila mluvčí. Podle ruských médií její slova vycházejí z předpokladu, že název "novičok" dostala otravná látka až na Západě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď