Experti: Fotbalové MS nepřinese velké překvapení a ani nový trend

foto Stadion Lužniky v Moskvě.

Praha - Na fotbalovém mistrovství světa v Rusku nedojde v závěrečných bojích k žádnému velkému překvapení a o medaile si zahrají tradiční favorité jako Německo, Španělsko, Brazílie či Argentina. Myslí si to aspoň experti, které oslovila ČTK. Šampionát podle nich nepřinese ani žádnou převratnou novinku v herním stylu.

"Okruh je trošku širší, ale praxe říká, že to vždycky vyhraje jeden z favoritů, což se třeba na Euru nestává. Tam za posledních dvacet třicet let pár překvapení bylo, jako třeba Dánsko a Řecko. Světový šampionát je i počtem zápasů na kvalitu celku náročnější," řekl předseda trenérské unie a člen trenérsko-metodického úseku FAČR Verner Lička.

"Okruh favoritů se nezmění. Argentina, Brazílie, Němci a Španělsko. Asie nemá šanci, Afrika nemá šanci dostat se mezi poslední čtyřku. Zůstává to mezi Jižní Amerikou a Evropou. Nečekám, že by byl překvapivý mistr. Pravděpodobnost, že mezi poslední čtyřku postoupí nějaké velké překvapení, je také malá. Pro překvapení bude hranice čtvrtfinále," dodal Lička.

Titul obhajuje Německo. "Do role favorita Německo staví historické výsledky. Nic na tom nemění ani nedávná pětizápasová série bez vítězství, kterou Němci ukončili až v generálce proti Saúdské Arábií. Němci mají zkušenosti, které jsou v turnajovém systému hodně důležité," řekl bývalý útočník a nejlepší fotbalista Československa roku 1977 Karel Kroupa.

Také nedávný trenér Slavie Jaroslav Šilhavý v senzaci moc nevěří. "Za favority považuji tradiční evropské týmy Španělsko, Německo, které umí hrát velké turnaje. Samozřejmě Argentina, Brazílie. Z přípravných zápasů je vidět, že Brazílie hraje v pohodě. Umí hrát fotbal, mají míčové kouzelníky, ale já jsem viděl i disciplinované a organizované mužstvo," podotkl.

"Překvapit může někdo ze Střední Ameriky, třeba Mexiko. Nebo třeba Chile. Pro nás jsou trochu neznámí, ty hráče nevídáme, ale jsou to výborní fotbalisté. Domácí Rusové budou mít podporu publika, ale nemyslím si, že by překvapili," dodal Šilhavý.

Brankář Petr Čech je zvědavý na Argentinu a třeba i Anglii, kde působí. "Španělsko a Německo určitě budou patřit k favoritům. Také Brazílie a Argentina, která bude chtít prolomit svoji smůlu na mistrovství světa. Tým má nabitý hvězdami a navíc Messi a někteří spoluhráči už nebudou mít tolik šancí k tomu, aby vyhráli. I Anglie může odehrát velice dobrý turnaj. Když jim to sedne, mohou dojít daleko," řekl český brankář Arsenalu.

"Černým koněm" velkého turnaje je už poněkolikáté Belgie. "Mají vynikajícím způsobem poskládaný tým, který je už tři roky pohromadě," podotkl Kroupa. "Myslím, že tam jsou vyzrálé osobnosti, které i pasují do současného fotbalu. Je ale otázka, jestli se to projeví v týmovém výsledku. Z Evropy může překvapit Chorvatsko, opět Island a na posledních akcích příjemně překvapilo i Polsko. Z Ameriky pak Mexiko, Uruguay nebo způsobem hry i Kostarika. Ale pro ty je maximum čtvrtfinále," dodal Lička.

Experti nečekají, že by mistrovství přineslo nějakou herní novinku. "Naprosto vyloučeno, protože mistrovství světa a Evropy neřídí vývoj světového fotbalu. Od toho jsou evropské ligy a Liga mistrů," uvedl Lička.

"Neřekl bych, že bude něco převratného. Tříobráncový systém se hraje už nějakou dobu, některé týmy z toho plynule přecházejí. Několikrát to úspěšně hrála i naše reprezentace pod Karlem Jarolímem. Obecně většina týmů chce hrát aktivně, chtějí hrát po zemi od brankáře. A většina týmů i aktivně brání, takže bránící mužstvo, které získá balon, bude mít otevřený prostor v útočném postavení," podotkl Šilhavý.

Je zvědavý třeba na brazilského útočníka Neymara, který se stihl vrátit po zranění. "Včera proti Rakousku hrál skvěle, je zpátky ve formě. V té nucené pauze si oddychl a bude mít chuť a elán na ty svoje kousky. Ale vždy záleží, jak hraje tým. Těžko jedinec něco strhává," uvedl Šilhavý.

"Pokud tým nevyhrává, tak se o tom hráči skoro neví, byť je sebelepší. Neymar, Ronaldo, Messi jsou rozdíloví, ale jsou spíš zpestřením. Ale že by měli oni sami tvrdit muziku, to ne. Fotbal je dnes postaven na jiné bázi. Mistrovství je vytvořit dobrý fungující tým," souhlasil Lička.

Upozornil však, že jihoamerické týmy přece jen mají hru postavenou více na individualitách. "Argentina a Brazílie jsou velmi silné kolektivy, ale vždy to mají opřeno na výjimečných hráčích, jako je Neymar. V Evropě je to opačně, ať to je Španělsko, Belgie, Německo, tak udává tón, že byť je to sebelepší hráč, tak slouží týmu," porovnal Lička.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď