Expert: Nejvyšší výnos letos přinesla riziková aktiva, ropa a české akcie

foto

Praha - V letošním roce přinesly investorům nejvyšší výnos riziková aktiva. Nejvíce vzrostla cena ropy, o 56 procent. Následovaly akcie na pražské burze, které se podle indexu PX zhodnotily o 32,4 procenta. Naopak největší propad zaznamenala cena zlata, která klesla o 7,5 procenta. Na on-line konference na téma Kryptoměny, investiční zlato to řekl partner společnosti EMUN Partners Family Office Leoš Jirman.

Září podle něj dostálo tradici, kdy v tomto měsíci přichází pokles výkonnosti investic. "Všechno rostlo do konce srpna, s návratem investorů se vývoj otočil," uvedl. Vývoj však podle něj nyní trochu souvisí s makroekonomikou a s pohybem úrokových sazeb.

Index PX táhly akcie elektrárenské společnosti ČEZ a bank. "S nadsázkou říkám, že nejlepší pojistkou proti růstu cen elektřiny je nákup akcií ČEZ. Neříkám ale, že to platí vždycky," upozornil Jirman. Připomněl, že tyto akcie mají v sobě nejvyšší politické riziko.

On-line konference se uskutečnila v rámci Čtvrtletní snídaně, kterou pořádá společnost EMUN Family Office ve spolupráci s hlavními partnery KPMG ČR a PPF bankou. Ze záznamu ji můžete zhlédnout zde:

Nejrozšířenější kryptoměna bitcoin letos za tři čtvrtletí posílila o 49 procent na 43.750 USD (cca 960.800 korun), upozornil ředitel Bit.plus Martin Stránský. Nyní je kurz bitcoinu o dalších 12.000 dolarů výš. Bitcoin dlouhodobě posiluje navzdory restrikcím ze strany Číny, Indie a dalších zemí, které se snaží jej zakázat nebo regulovat. Důvěru v něj, která je hlavním kurzotvorným faktorem, to ale neovlivnilo, tvrdí Stránský. Další růst je možné očekávat po zbytek letošního roku, kdy by mohl pokořit rekordní hranici 64.000 USD, odhadl.

Zlato letos po loňském rekordním koronavirovém roce zažívá korekci, za kterou stojí vliv zvýšení úroků u státních dluhopisů, posilující dolar a postupně se zvyšující úrokové sazby, doplnil analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba. Na druhé straně se podle něj stále zvyšují inflační tlaky, které budou znamenat zvýšení poptávky po žlutém kovu jako bezpečném přístavu a trvalém uchovateli hodnoty. Očekává v řádu měsíců návrat nad 2000 USD (43.900 Kč) za unci a další růst.

Za současné vysoké inflace se daří aktivům, jako je například ropa, řekl ČTK investiční stratég Jan Sušánka ze společnosti Sušánka & partneři. Z rizikovějších aktiv se letos ve světě dařilo nad očekávání technologickým akciím, které připisují asi 20 procent. Do konce roku očekává na trzích korekci vlivem rostoucích úrokových sazeb a výnosu dlouhodobých amerických dluhopisů, zejména u technologických akcii a akcií, které jsou náchylné k poklesu při růstu úrokových sazeb.

Vyšší poptávku po ropě živí obavy z energetické krize, což dopadá na celý trh s energiemi, uvedl analytik společnosti Portu Vratislav Zámiš. Například zemní plyn letos posílil v obavách z nedostatku už o více než 110 procent a výnos na uhlí tento rok překročil hranici 200 procent, doplnil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je neděle 5. prosince 2021

Očekáváme v 17:00 0°C

Celá předpověď