Expert: Aféra kolem Özila a Gündogana narušila německou přípravu

foto Německý fotbalista ve službách Arsenalu Mesut Özil (vlevo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při setkání v Londýně.

Berlín - Aféra kolem setkání německých fotbalových reprezentantů Mesuta Özila a Ilkaye Gündogana s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem výrazně narušila přípravu týmu na nadcházející mistrovství světa, tvrdí šéfredaktor fotbalového magazínu 11 Freunde Philipp Köster. Přesto německý výběr považuje vedle Brazílie a Španělska za jednoho ze tří hlavních favoritů šampionátu.

"(Trenéra) Joachima Löwa ten konflikt štve. Je pro něj důležité, aby byl klid a mužstvo se v posledních týdnech soustředilo jen na první zápas, aby bylo proti Mexiku na vrcholu sil. A místo toho má teď stále na stole diskuzi o Özilovi a Gündoganovi, která neustává," řekl Köster. Tato situace má podle něho dopad i na ostatní fotbalisty. "Všechny hráče v týmu už to hrozně otravuje," dodal.

Aféru vyvolalo setkání Özila a Gündogana s tureckým prezidentem Erdoganem v polovině května. Na záběrech ze schůzky je vidět, jak si s tureckým prezidentem třesou rukou a s úsměvem mu předávají své dresy. Gündogan na něj dokonce napsal, že ho věnuje "svému prezidentovi".

Němečtí fotbalisté Mesut Özil (vlevo) a Ilkay Gündogan před přípravným zápasem se Saúdskou Arábií v Leverkusenu. V Německu chování dvojice fotbalistů s tureckými kořeny vyvolalo vlnu pobouření na veřejnosti i mezi politiky. Oba reprezentanti schůzkou podle kritiků podpořili předvolební kampaň zahraničního autokrata. Do následné společenské debaty se v Německu zapojil prakticky každý.

"Prezident německého fotbalového reprezentanta se jmenuje Frank-Walter Steinmeier, kancléřka Angela Merkelová a parlament se jmenuje Spolkový sněm. Jeho sídlo je v Berlíně, ne v Ankaře," vzkázal fotbalistům někdejší předseda Zelených Cem Özdemir, který má stejně jako oni turecké kořeny. "Nárok na to, aby byli jako reprezentanti Německa bráni vážně, Özil a Gündogan ztratili. Oba hráči národního týmu nemají ani kapku politického povědomí," uvedl v komentáři list Süddeutsche Zeitung.

Na situaci byla opakovaně dotazována i šéfka vlády Merkelová, která s fotbalisty dokonce osobně diskutovala. Dopady se projevily i na hřišti, kde byl zejména Gündogan v závěrečné přípravě před mistrovstvím světa vystaven pískotu německých fanoušků.

I když od schůzky fotbalistů s Erdoganem uplynul už měsíc, je stále jedním z hlavních témat, o které se fanoušci i média v Německu před šampionátem zajímají. Podle Köstera za to může postup fotbalového svazu i dvojice hráčů. Reprezentace podle něj měla výrazně rychleji rozpoznat výbušnost situace a zejména Özil, který se k záležitosti odmítá vyjadřovat, měl fanouškům poskytnout podrobnější vyjádření svého postoje.

"Kdyby řekl, že se s týmem identifikuje, ale že se kvůli tomu nevzdá svých tureckých kořenů, bylo by to lepší než mlčení," míní Köster. Takhle se podle něj nad týmem mistrů světa, který v úterý odletěl do dějiště šampionátu v Rusku, vznáší stín. Že si dělá starosti o to, jaký sportovní dopad může aféra na Özila s Gündoganem mít, přiznal v úterý i manažer německé reprezentace Oliver Bierhoff.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď