Expa 2025 se zúčastní 153 zemí

foto

Celkem 153 zemí a regionů a 8 mezinárodních organizací oficiálně oznámilo svůj záměr zúčastnit se veletrhu Expo 2025 Ósaka Kansai. Japonská vláda oznámila, že svou účast nedávno potvrdily Demokratická republika Kongo, Svatý stolec, Izrael, Libérie, Litva, Malawi, Moldavsko, Monako, Peru, Seychely a Súdán.

Oznámené číslo, které sdělili pořadatelé poslední březnový den, překonává původní očekávání japonské vlády, které cílilo na 150 účastníků. Podle listu Japan News to uvedl ministr pro Všeobecnou světovou výstavu Expo 2025 Naoki Okida. Na předchozí globální přehlídku v Dubaji, která byla kvůli pandemii covid-19 odložena o rok a skončila loni v březnu, se představily dokonce 192 národy.

Ukrajina, která už více než rok čelí ruské vojenské agresi, své zapojení dosud nepotvrdila. Ministr Okida nicméně ukrajinské představitele vyzval, aby se jejich země zúčastnila a předvedla světu, že má čím zaujmout. Na adresu Ruska, které už dříve potvrdilo svůj zájem v Ósace být, šéf resortu sdělil, že pokud se stávající situace nezmění, není ruská přítomnost očekávaná.

Dosavadní sestava pro Expo zahrnuje 19 států z Asie včetně Číny a Jižní Koreje, 24 zemí z Ameriky včetně USA a Kanady, 39 přihlášek z Evropy včetně Velké Británie, Německa a Francie, 12 států a jeden region z Blízkého a Středního východu včetně Saúdské Arábie a Íránu, 45 zemí z Afriky včetně Egypta a Jihoafrické republiky, a konečně 13 zájemců z Oceánie včetně Austrálie a Samoy. Jde o rekordní účast na jakékoli světové výstavě, pořádané v Japonsku.

Expo 2025 se bude konat na umělém ostrově Jumešima v ósacké zátoce od 13. dubna do 13. října 2025. Česko, které se zúčastní coby samostatná republika světové výstavy pošesté, bylo jednou z devíti zemí, kterým potvrdili organizátoři jako prvním fyzickou účast, schválili program a přidělili pozemek. Stalo se loni v říjnu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď