Exministr obrany USA si dělal legraci z Trumpovy kritiky

foto Ilustrační foto - Americký ministr obrany Jim Mattis.

New York - Někdejší americký ministr obrany James Mattis s úsměvem přijal tvrzení prezidenta Donalda Trumpa, že je nejvíce přeceňovaným generálem na světě. Mattis kritiku své osoby ve čtvrtek na dobročinném večírku v New Yorku označil naopak za kompliment.

"Nejsem pouhý přeceňovaný generál, jsem nejvýznamnější nejvíce přeceňovaný generál na světě," řekl Mattis v proslovu. Dodal, že to je pocta, protože v minulosti Trump označil oscarovou herečku Meryl Streepovou také za přeceňovanou umělkyni. "Hádám, že jsem Meryl Streepová mezi generály. Upřímně, zní mi to moc pěkně. A musíte uznat, že já a Meryl jsme dosáhli alespoň nějakých vítězství," poznamenal Mattis.

Publiku, které se podle záznamu projevu dobře bavilo, pak řekl, že on si své ostruhy získal na bojišti, zatímco Trump díky lékařské zprávě. Očividně tak narážel na fakt, že Trump se kdysi kvůli kostním výrůstkům vyhnul vojenské službě ve Vietnamu.

"Myslím, že jedinou osobou v armádě, kterou Trump nepovažuje za přeceňovanou, je plukovník Sanders," dodal Mattis.

Harland David Sanders, který je znám spíše jako plukovník Sanders, byl zakladatelem řetězce rychlého občerstvení Kentucky Fried Chicken (KFC). O Trumpovi je známo, že tento druh stravování má v oblibě.

Trump kritizoval Mattise během středeční schůzky s představiteli Kongresu o situaci na severovýchodě Sýrie, odkud se stáhli američtí vojáci. Na jednání prezident označil demokratickou předsedkyni Sněmovny reprezantantů USA Nancy Pelosiovou za političku třetí kategorie. V této souvislosti také kritizoval Mattise za to, že jako ministr požadoval přítomnost amerických vojáků v Sýrii pro případ opětovného růstu moci teroristického hnutí Islámský stát.

Trump v této souvislosti řekl, že Mattis je nejvíce přeceňovaným generálem světa. "Víte proč? Protože nebyl dost tvrdý. To já jsem porazil Islámský stát," řekl prezident.

Mattis na post ministra obrany v Trumpově administrativě rezignoval loni v prosinci, protože nesouhlasil s prezidentovým požadavkem stáhnout 2000 amerických vojáků ze Sýrie. Ve svém rezignačním dopise Trumpovi sdělil, že má právo chtít takového šéfa Pentagonu, jehož názory se budou lépe shodovat s prezidentovými.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 22. listopadu 2019

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď