Exhibiční skupiny čestných stráží šesti armád se představí v K. Varech

foto Přehlídka vystoupení jednotek čestných stráží armád šesti evropských zemí DrillFest, 1. června 2022, Karlovy Vary.

Karlovy Vary - V Karlových Varech se představí exhibiční jednotky čestných stráží šesti armád. Akce DrillFest, která se tradičně konala jen v Praze, se vrací po dvou letech koronavirové pauzy. Poprvé ji ale diváci budou moci zhlédnout i v Karlových Varech. Čestné stráže vystoupí na Mlýnské kolonádě 1. června, řekl novinářům velitel Posádkového velitelství Praha Radek Šíba.

Fotogalerie

DrillFest je mezinárodní festival exhibičních jednotek čestných stráží Evropy včetně České republiky jako pořadatele. Letos přijedou zástupci pěti evropských zemí, Slovenska, Slovinska, Polska, Německa a Rakouska a čestná stráž České republiky.

"Vystoupení jsou nacvičená jednotlivými družstvy ve vlastní choreografii se zbraní, kterou mají. Většinou je to ceremoniální puška, kterou vyhazují, prohazují a točí, nebo si vyměňují pušky mezi sebou. Je to choreografie, kterou si sami vymyslí. Trénují ve svém volném čase," řekl Šíba.

V úvodu exhibiční přehlídky 1. června od 13:00 vystoupí v Karlových Varech Ústřední hudba Armády ČR, která je uznávaná jako vrcholné dechové koncertní těleso. Následovat bude série jednotlivých exhibičních vystoupení doprovázené reprodukovanou hudbou. Za přesným a zručným zacházením s puškami a pochodovými sestavami se skrývají hodiny tvrdého tréninku. Podobná vystoupení mohou diváci vidět jen výjimečně.

První exhibiční vystoupení pro veřejnost se uskutečnilo z podnětu bývalého velitele Posádkového velitelství Praha plukovníka Jana Černíka na Staroměstském náměstí v centru Prahy v roce 2007. DrillFest se opakovaně konal i na Václavském náměstí v Praze a náměstí Republiky v Plzni. V letošním roce se tato akce koná i v Praze na Hradčanském náměstí den po vystoupení v Karlových Varech, tedy 2. června.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď