Evropští politici se před summitem přou o řešení migrace

foto Francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci po setkání se španělským premiérem Pedrem Sánchezem,

Paříž/Řím/Praha - Evropská unie se dál pokouší najít řešení migrační otázky. Ve čtvrtek a v pátek se kvůli tomu v Bruselu sejdou prezidenti a premiéři členských zemí. Podle mluvčího francouzské vlády bude ale hledání řešení na summitu obtížné, zejména kvůli "bojkotu" nedělního minisummitu zeměmi Visegrádské skupiny (V4), k nimž patří Česko. Vůči jeho slovům se ohradil český premiér Andrej Babiš, podle nějž byla nedělní schůzka svolána nestandardně. Předseda vlády později zareagoval i na výrok francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který se vyslovil pro finanční sankce vůči zemím EU, které by odmítaly migranty s prokázaným nárokem na azyl. Babiš řekl, že skupina V4 dál požaduje zastavení migrace mimo Evropu a odmítá přerozdělovací kvóty. Lodě plující Středozemním mořem mezitím dál zachraňují stovky migrantů na cestě do Evropy.

Francouzský prezident Emmanuel Macron (vpravo) se španělským premiérem Pedrem Sánchezem. "Jsem pro sankce pro případ nesolidárnosti... pro to, aby financování strukturálních fondů bylo podmíněno i tímto ohledem," řekl Macron po schůzce se španělským premiérem. "Nemůžete mít země, které mohutně těží ze solidarity Evropské unie a které mohutně zdůrazňují svůj národní egoismus, když jde o otázky migrace," dodal. S Pedrem Sánchezem by chtěli také uzavřená střediska pro migranty na evropské půdě. Naopak premiéři jiných zemí EU, například Dánska, Rakouska či Česka, požadují tábory mimo EU.

Už dopoledne mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux uvedl, že hledání řešení migrační otázky na summitu v Bruselu příští týden "obtížné". Vyjádřil přitom politování nad "pozicí bojkotu" zemí visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko), které se ve čtvrtek v Budapešti dohodly, že nepojedou na minisummit svolaný předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem na neděli do Bruselu.

Český premiér Andrej Babiš se dnes vůči slovům mluvčího ohradil a označil je za "nešťastná". Minisummit k migraci, kterého se podle dosavadních informací zúčastní představitelé 16 zemí EU, byl podle něj svolán nestandardně. Připomněl, že původně účast na akci zvažoval, s premiéry V4 se ale nakonec shodl, že má více nevýhod než výhod. "Nic nebojkotujeme, prostě se neúčastníme summitu, který byl svolán velice nestandardně," zdůraznil Babiš.

Uvedl rovněž, že dnes telefonicky mluvil o minisummitu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. "Na rozdíl od Francie nám rozhodně nevyčítá neúčast. A to setkání se koná na její popud. Od Emmanuela Macrona jsem nečekal, že vrátí debatu o rok zpět," řekl. "Opravdové a celoevropské řešení se nemá hledat na neformálních summitech organizovaných jako znouzectnost, ale na Evropské radě, kde se scházejí všechny členské státy," zdůraznil Babiš.

Podle pracovního dokumentu, který má k dispozici agentura AFP, účastníci nedělní schůzky předpokládají vytvoření "účinného mechanismu solidarity" s povinnými kvótami přerozdělování migrantů mezi členskými zeměmi unie. To země visegrádské skupiny ostře odmítají.

Plán nedělního setkání nejspíš vznikl při setkání Merkelové, Macrona a Junckera v úterý. Sama kancléřka v pátek vyloučila, že by na summitu EU 28. a 29. června, mohlo být nalezeno evropské řešení problému migrace.

Den před minisummitem zopakoval německý ministr vnitra Horst Seehofer, že nehodlá ve sporu s kancléřkou ustoupit. Pokud řádný summit nepřinese účinné řešení, chce začít migranty, kteří se již registrovali v jiné členské zemi, odmítat na hranici. Předsedkyně sociální demokracie, která je s kancléřčinou CDU a Seehoferovou CSU v koalici, označila ministra za "nebezpečí pro Evropu". Vydal se podle ní na cestu "k německému brexitu".

Přes Středozemní moře se mezitím do Evropy snaží z Afriky dostat další stovky migrantů. Se dvěma sty migrantů na palubě v mezinárodních vodách dál čeká loď Lifeline, kterou odmítly do svých přístavů vpustit Itálie i Malta. Podél španělského pobřeží bylo během dnešního odpoledne zachráněno celkem 769 migrantů. Kontejnerová loď Alexander Maersk jich z lodi u jižní Itálie zachránila dnes 113 a nyní nedaleko Sicílie čeká na další pokyny. Libyjská pobřežní stráž dnes informovala o záchraně dalších 200 migrantů, pět lidí ale ve vlnách našlo smrt.

Vášnivá debata o migraci se v EU rozhořela v době, kdy počet přicházejících migrantů výrazně klesá. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) očekává, že letos Středozemní moře na cestě do Evropy překoná asi 80.000 migrantů, tedy zhruba o polovinu méně než loni. "Nemáme krizi kvůli množství (migrantů). Nadále máme krizi politické vůle," uvedla šéfka UNHCR pro Evropu Sophie Magennisová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 1:00 4°C

Celá předpověď