Evropský semestr: sociální politika bude v procesu obnovy klíčová

foto Slunečné počasí vylákalo 6. března 2021 děti na projížďku po cyklostezce podél řeky Svratky v Brně-Komárově. Pohyb venku lidem částečně nahrazuje sportování ve vnitřních prostorách, které je kvůli covidu omezeno.

Evropský parlament odhlasoval rezoluci, v níž podtrhl důležitost sociálního rozměru v letošní strategii udržitelného rozvoje a v plánech národních reforem a ekonomické odolnosti.

Europoslanci na březnovém plénu vyzvali, aby férový přístup a sociální práva měla stejný význam jako makroekonomické cíle s cílem zajistit blaho občanů EU. Přiměřený přístup, co se týče odpovídajících mezd, rovných příležitostí, vhodné mobility a zabezpečených sociálních systémů, je podle nich klíčovým prvkem v procesu spravedlivé transformace. Ten má vést k udržitelné a sociálně se chovající unii. V zájmu posilování demokratické odpovědnosti při hodnocení takzvaného evropského semestru se EP a sociální partneři hlásí k tomu, aby byli do tohoto procesu více zapojeni.

Evropský semestr, který poskytuje prostor ke koordinaci hospodářských politik v celé EU, umožňuje projednávat hospodářské a rozpočtové plány členských zemí a sledovat dosažený pokrok. Jeho letošní ročník je úzce navázán na nový takzvaný nástroj na podporu oživení a odolnosti , který disponuje prostředky v objemu 672,5 miliardy eur. Je ústředním prvkem mimořádného úsilí EU o oživení v rámci nástroje Next Generation EU (NGEU) v hodnotě 750 miliard eur.

Poslanci tyto programy vítají, zároveň ale připomínají, že reformy musí zohledňovat solidaritu a férové rozdělování bohatství. Členské státy by měly dokládat, jak přesně jejich národní reformní plány přispívají k prosazování principů evropského pilíře sociálních práv. Ten komplexně pokrývá oblasti sociální ochrany a začleňování (péče o děti, nezaměstnanost, příjmy, zdravotní péče, bydlení, přístup k základním službám apod.).

Příslušnou rezoluce přijalo plénum Evropského parlamentu 508 hlasy. Proti bylo 121 europoslanců, 64 se zdrželo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď