Evropské země hlásí rekordní počty nově nakažených

foto 28 October 2020, North Rhine-Westphalia, Essen: A nurse cares for a coronavirus patient in the intensive care unit IT2 in the Operative Centre II of the University Hospital Essen. Photo: Fabian Strauch/dpa

Berlín/Paříž - V Německu za posledních 24 hodin přibylo 16.774 nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Rekordní počty nově nakažených hlásí i Itálie, Španělsko, Rakousko, Švýcarsko, Polsko a Rusko. Francouzi smí od pátku jen do školy a do práce, jinam s pokutou.

Na 89 lidí s nemocí covid-19 v uplynulém dni zemřelo, uvedl dnes Institut Roberta Kocha (RKI). V přibližně osmkrát menším Česku potvrdily ve středu testy nákazu u bezmála 13.000 lidí, dosud nejvíce ve volném dni.

Dosavadním rekordem bylo v Německu 14.964 případů nákazy, které RKI ohlásil ve středu. Celkem se již v zemi s 83 miliony obyvatel infikovalo 481.013 lidí, z nichž 10.272 komplikacím doprovázející covid-19 podlehlo. Česko za středu ohlásilo 74 obětí, celkově už 2675.

Ve snaze zastavit prudký nárůst počtu nových případů koronavirové infekce v posledních týdnech zavádí Německo od pondělí 2. listopadu do konce měsíce rozsáhlou karanténní uzávěru. Do konce listopadu uzavřou hospody, bary, restaurace, divadla či kina, otevřené naopak zůstanou školy, školky nebo obchody. Omezeno bude i shromažďování, sejít se bude moci maximálně deset lidí z nejvýše dvou domácností.

Rusko má nové rekordy v přírůstku nákazy i v počtu úmrtí 

Rusko dnes oznámilo 17.717 nových případů nákazy koronavirem a 366 úmrtí za uplynulý den. Oba údaje jsou rekordní, a to od začátku pandemie, uvedla média s odvoláním na krizový štáb. O den dříve to bylo 16.202 nových případů a 346 úmrtí. Ruský prezident Vladimir Putin dnes nicméně znovu ujistil, že úřady nehodlají vyhlásit tvrdá celostátní omezení.

V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo téměř 1,6 milionu lidí, z toho 27.301 nákaze podlehlo.

Rusko je z hlediska počtu nakažených čtvrtou nejpostiženější zemí na světě po Spojených státech, Indii a Brazílii. Z hlediska počtu obětí je na 13. příčce, alespoň podle webu americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje globálně.

"Jasně chápeme, jak musíme působit, a proto neplánujeme zavádět totální omezení, vyhlásit tzv. celostátní lockdown," prohlásil Putin podle listu Kommersant ve videovystoupení na investičním fóru. Za dostatečně účinná ruský prezident označil přijatá opatření na podporu ekonomiky, představující podle něj letos 4,5 procenta hrubého domácího produktu. Prezident současně navrhl prodloužit o tři měsíce odklad placení daní a odvodů v nejpostiženějších odvětvích, což se týká hlavně gastronomie a dalších služeb, jakož i prodloužit zákaz plánovaných kontrol u drobných podnikatelů na příští rok.

Rekordy nově nakažených koronavirem hlásí Rakousko i Švýcarsko 

Počet nově nakažených koronavirem za poslední den v Rakousku poprvé překročil čtyřtisícovou hranici, testy za posledních 24 hodin odhalily 4453 případů. Rekordních 9386 nově nakažených hlásí Švýcarsko, kde ode dneška platí zpřísněná protiepidemická opatření. Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes řekl, že v sobotu také rakouská vláda oznámí přísnější kroky proti šíření koronaviru. Od soboty země také zpřísní podmínky pro cestovatele z Česka.

V obou alpských zemích s necelými devíti miliony obyvatel se koronavirová epidemie opět prudce rozmáhá. Švýcarsko dokonce patří mezi evropské země s nejvyššími nárůsty nových případů infekce vzhledem k velikosti populace.

Rakousko bude od půlnoci z pátku na sobotu nově vyžadovat od cestovatelů z ČR negativní test na koronavirus, který není starší než 72 hodiny. Na twitteru to dnes uvedl český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Výjimku z nového nařízení mají mít například pendleři, dojíždějící studenti nebo lidé, kteří jezdí pravidelně na návštěvy za rodinou.

Rakouská ministerstva vnitra a zdravotnictví dnes hlásí 4453 nových případů nákazy, nejvíce v Dolních Rakousech s 1074 infikovanými. Agentura APA ale upozorňuje, že o den dříve byly ze spolkové země sousedící s Českem hlášeny pouze 103 nové případy, takže mnoho aktuálně evidovaných případů bylo nejspíš nahlášeno až dodatečně.

Vídeň eviduje za posledních 24 hodin 821 nově infikovaných a další region sousedící s ČR, Horní Rakousy, jich má 796. Počet obětí koronaviru v Rakousku vzrostl o 29. Hranici tisíce mrtvých v zemi padla tento týden.

Podle rakouských médií se kancléř Kurz chystá urychleně prosadit nová opatření, která by měla zabránit kolapsu zdravotnictví. Podle informací deníku Österreich by mohlo být například povoleno setkávání příslušníků jen dvou rodin a obecně venku deseti osob. Kurz chce podrobnosti oznámit v sobotu po diskusích s vedením spolkových zemí, zástupci zaměstnavatelů a parlamentních stran.

Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober upozornil, že podle matematických modelů bude příští týden v zemi přibývat kolem 5800 nových případů denně. Kdyby se podle něj trend nezměnil, narazily by nemocnice na strop svých kapacit už po polovině listopadu.

"Nic z toho, co nyní v Evropě a Rakousku zažíváme, není překvapivé. Vždycky jsme věděli, že pokud dojde k exponenciálnímu růstu, musíme ho zastavit, jinak se přetíží kapacity intenzivních lůžek," řekl kancléř Kurz. "Nedopustíme, aby lékaři museli rozhodovat o tom, komu umožní žít a kdo bude muset zemřít," dodal.

Ve Švýcarsku ode dneška nově platí například zákaz prezenční výuky na středních školách, sportovní aktivity a kulturní aktivity jsou omezeny na 15 účastníků a veřejná shromáždění na 50. Rodinných setkání se smí účastnit nanejvýš deset lidí. Vláda rovněž doporučila lidem pracovat z domova, pokud takovou možnost mají. Pravidla zpřísňují i jednotlivé kantony

Po dnešním nárůstu potvrzených případů koronavirové nákazy už Švýcarsko a sousední malé knížectví Lichtenštejnsko evidují dohromady 145.044 infikovaných, z nichž nemoci covid-19 podlehlo 1985, z toho 31 za poslední den.

Itálie a Španělsko oznámily rekordní denní bilance nakažených

V Itálii přibylo za poslední den na 26.831 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie. Nejvyšší počet nových případů hlásí regiony Lombardie a Kampánie, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. Rekordní denní bilanci ohlásilo i Španělsko, kde se celková statistika infikovaných za 24 hodin zvýšila o 23.580.

V šedesátimilionové Itálii v poslední době denní bilance nakažených setrvale rostou a jsou vyšší než na jaře, kdy země zažívala vrchol první vlny pandemie. Odborníci ale upozorňují, že čísla z jara nelze s těmi současnými srovnávat vzhledem k tomu, že se nyní provádí několikanásobně více testů. Ve středu jich zdravotníci vyhodnotili přes 200.000.

Celkem se v Itálii nakazilo virem SARS-CoV-2 na 616.000 lidí, 38.122 z nich zemřelo. Už několik dní po sobě hlásí úřady více než dvě stovky mrtvých pacientů s covidem-19 denně. Plní se i nemocnice, kde je aktuálně kolem 16.000 nakažených, a jednotky intenzivní péče, které se starají o zhruba 1700 z nich ve vážném stavu.

Kvůli nepříznivé situaci jsou v Itálii od pondělí uzavřená kina, divadla, koncertní sály, posilovny, plovárny i lyžařská střediska. Bary a restaurace musí přestat obsluhovat hosty úderem šesté hodiny večerní. V mnoha městech se ale proti restrikcím opakovaně demonstrovalo.

Ve Španělsku od začátku epidemie registrují přes 1,16 milionu nakažených a stejně jako v Itálii tam nyní počty infikovaných rostou rekordním tempem. Premiér Pedro Sánchez řekl, že skutečný počet lidí, kteří se nakazili, je přitom několikanásobně vyšší - nejspíš více než tři miliony.

Jihoevropská země s téměř 50 miliony obyvatel zažívá situaci podobnou té na jaře, kdy přeplněné nemocnice nestíhaly pečovat o pacienty s covidem-19. Obětí je ale zatím mnohem méně. Za poslední den zemřelo 173 pacientů, v březnu a dubnu se bilance obětí šplhaly až k 900.

Španělský parlament dnes schválil prodloužení nouzového stavu o půl roku a jednotlivé regiony dál zpřísňují omezení. Katalánsko na 15 dní zakázalo svým obyvatelům vycestovat a přes hranice nebude pouštět lidi z jiných částí Španělska. Zavřené tam dál zůstanou restaurace a bary.

V Británii se dnes celkový počet nakažených zvýšil o 23.065 na více než 965.000. O den předtím bylo nových případů skoro 25.000. Obětí přibylo 280 a celkem jich je skoro 46.000. Agentura Reuters upozornila, že počet úmrtí za posledních sedm dní se v porovnání s předchozím týdnem zvýšil o více než 50 procent. Počet nových případů nákazy při porovnání týdenních období rostl o 16 procent.

Velká epidemiologická studie, kterou dnes zveřejnila londýnská univerzita Imperial College, uvádí, že se nyní v Británii koronavirem nakazí až 100.000 lidí denně. Její autoři tvrdí, že se země nachází v "kritické fázi" a že se "něco musí změnit".

Další regiony dnes uzavřelo Řecko, kde bude platit karanténa například pro město Soluň. V desetimilionové zemi za poslední den přibylo 1211 nakažených, tedy méně než ve středu, kdy 1547 případů znamenalo nejvyšší číslo od začátku epidemie.

Francouzi smí od pátku jen do školy a do práce, jinam s pokutou

Francie dnes ohlásila 47.637 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, ve středu to bylo 36.437. Francouzský premiér Jean Castex kvůli prudkému šíření infekce v zemi vyhlásil celoplošná karanténní opatření. Od pátku budou zavřené restaurace a bary i obchody, které nejsou životně důležité. Školy zůstanou otevřené, práce z domova bude povinná, pokud je možná. Omezený bude volný pohyb mezi jednotlivými regiony. Opatření zůstanou v platnosti do 1. prosince.

Francouzi se budou moci vzdálit z domova jen kvůli cestě do práce, na nákup nezbytných potravin, ze zdravotních důvodů nebo závažných rodinných důvodů. Pokud domov opustí a nebudou mít doklad o důvodu své cesty, hrozí jim pokuta 135 euro (asi 3700 Kč).

Školy od mateřských až po střední na rozdíl od jara zůstanou otevřené. "Je naší základní povinností udržet školy otevřené. Jde o budoucnost naší země," uvedl ministr školství Jean-Michel Blanquer. Podle něj čísla jasně dokazují, že školy nejsou místem komunitního šíření nákazy a děti se mnohem častěji infikují koronavirem při mimoškolních aktivitách. Školní docházka je podle ministra důležitá jak po obsahové, tak psychické a fyzické stránce. Otevřené zůstávají i školní jídelny. Všechny děti starší šesti let budou muset nosit roušky.

Francouzi budou moci sportovat venku hodinu denně, ne však dál než jeden kilometr od domova. Skupinové sporty jsou zakázané, stejně jako návštěvy u přátel a příbuzných. Pohyb mezi regiony není možný a to ani pro cesty na chalupy či chaty. Hranice se státy Evropské unie zůstanou otevřené. Pro vstup do země ze zahraničí je potřeba mít negativní test na koronavirus ne starší než 72 hodin. Je také možné se nechat otestovat přímo na hranicích.

Práce na dálku bude ve Francii povinná, pokud to profese umožňuje. Pokud lidé musí fyzicky do práce, zaměstnavatel by jim měl doporučit stažení trasovací aplikace.

Kostely a jiná náboženská zařízení mohou zůstat otevřená, nesmí se však konat bohoslužby. Výjimku mají pohřby, na které smí přijít až 30 osob a svatby, kde smí být šest účastníků. Náboženská setkání a cesty na hřbitov budou ještě tento víkend tolerovány.

Hotely budou moci ubytovat jen hosty na nezbytných služebních cestách za prací, jídlo jim budou moci dát jen na pokoj. Hromadná doprava funguje bez omezení.

Francie, která má zhruba 67 milionů obyvatel, dnes ohlásila 47.637 nově nakažených za posledních 24 hodin, ve středu to bylo 36.437. Za celou dobu pandemie bylo v zemi evidováno 1,28 milionu nakažených.

Nových úmrtí pacientů s covidem-19 dnes Francie registruje 235, ve středu to bylo 244, ovšem v úterý padl dosavadní rekord 523. Dohromady tak už v zemi zemřelo 36.020 nakažených.

Polsko má od začátku pandemie už více než 300.000 nakažených

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo rekordní přírůstek 20.156 případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den. Rekordní je i nárůst počtu zemřelých s koronavirem, kterých je 301. V zemi s přibližně 38 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo už 319.205 lidí, z nichž 5149 zemřelo.

O den dříve bylo hlášeno 18.820 nových případů, což byl rovněž rekordní údaj. Mrtvých bylo 236. Celkový počet potvrzených případů nákazy se během necelého měsíce více než ztrojnásobil, upozornila agentura Reuters.

Počet hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19, kterou nový koronavirus způsobuje, vzrostl za den z 13.931 za 14.631. Z toho 1203 je připojeno na ventilátory. K dispozici je podle ministerstva zdravotnictví 7836 volných lůžek pro pacienty s koronavirem a 530 ventilátorů.

Premiér Mateusz Morawiecki dnes apeloval na organizátory a účastníky protestů proti zpřísnění protipotratových zákonů, aby situaci nezhoršovali a nepokračovali v masových protestních akcích. Ve středu vyšly do ulic už po několikáté desítky tisíc lidí, kterým se nelíbí chystané omezení možnosti podstoupit interrupci. To má přijít po rozhodnutí Ústavního soudu, který minulý týden dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy přitom podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech.

"Apeluji na protestující. Změřte svůj hněv na mě," řekl premiér při prohlídce polní nemocnice, která vznikla na stadionu ve Varšavě. "Záležitosti světonázoru jsou velice důležité, ale řešme je způsobem, který neohrozí naše matky a otce," řekl.

Většina účastníků demonstrací nosí roušky, v zemi ale platí omezení shromažďování na veřejnosti. Setkávat se smí nanejvýš pět lidí. Aktivisté nicméně nadále plánují uspořádat v pátek ve Varšavě další protestní pochod, další akce jsou v plánu i na příští týden.

V Indii překonal počet nakažených koronavirem osm milionů

Počet zjištěných případů nákazy koronavirem překonal v Indii hranici osm milionů. Za posledních 24 hodin vzrostla bilance o bezmála 50.000, uvedla s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.

Druhá nejlidnatější země světa s 1,35 miliardy lidí je z hlediska počtu nakažených na druhém místě po Spojených státech, které podle Univerzity Johnse Hopkinse evidují 8,85 milionu infikovaných. Třetí je Brazílie s 5,47 milionu registrovaných případů koronavirové infekce.

Za poslední den se v Indii nakazilo 49.881 osob. Počet úmrtí po nákaze koronavirem je vzhledem k množství nakažených relativně nízký: od začátku epidemie tu komplikacím doprovázejícím nemoc covid-19 podlehlo už 120.527 lidí, z toho 517 za poslední den.

Denní přírůstky infikovaných v Indii výrazně klesly od dosavadního vrcholu epidemie během září. Epidemiologové ale varují, že současná festivalová sezona může tento příznivý trend snadno zvrátit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 30. listopadu 2020

Očekáváme v 17:00 -1°C

Celá předpověď