Evropské setkání mládeže 2020: Možnost mladých lidí vyjádřit svůj názor a ovlivnit tak kroky EU

foto Žena v mikině s motivem vlajky EU - ilustrační foto

Evropské setkání mládeže (EYE) se tento rok přesunulo do online prostoru, aby umožnilo mladým lidem diskutovat s experty, politiky či influencery o roli EU během pandemie covid-19.

Po odložení letošního Evropského setkání mládeže se EYE2020 přetransformovalo na EYE online, které vstupuje do svého posledního týdne. Setkání, které mladým lidem nejen z Evropské unie umožňuje virtuální účast na diskuzích s experty, osobami s rozhodovacími pravomocemi, aktivisty a influencery, se tento rok v rámci kampaně #EvropaProtiCOVID19 zaměřilo na roli EU v boji proti pandemii a jejím následkům.

Účastníci posledního týdne EYE online budou moci kromě jiného diskutovat s předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim, místopředsedy EP Katarinou Barleyovou a Othmarem Karasem, prezidentkou Evropské centrální banky Christinou Lagardeovou, ale také s evropskými komisaři a poslanci EP.

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli v této souvislosti prohlásil: „Snažíme se hledat příležitosti i v těžkých časech. EYE online dostává Evropské setkání mládeže na vyšší úroveň tím, že umožňuje ještě většímu počtu mladých lidí z Evropy i mimo ni zapojit se do demokratické diskuze a vyjádřit své představy o budoucnosti Evropy. Setkání EYE se tak stalo ještě dostupnějším a inkluzivnějším.“

Evropské setkání mládeže, které se koná tradičně každé dva roky ve Štrasburku, se přesunulo na internet kvůli pandemii koronaviru. Program letošního setkání v online prostředí byl zahájen v úterý 7. dubna. V posledním týdnu, ve dnech 25.–29. května, účastníky ještě čekají panelové diskuze na různá témata i interaktivní debaty s vysoce postavenými činiteli a tvůrci evropských politik, s poslanci či tlumočníky.

Předseda EP David Sassoli se zúčastní závěrečné diskuze s názvem „V kůži předsedy EP“, která se zaměří nejen na jeho běžný pracovní den v těchto náročných časech, ale i na reakci Evropského parlamentu na současnou krizi a pohled sněmovny na její řešení.

Místopředsedové pro komunikaci Katarina Barleyová a Othmar Karas v pondělí zahájí poslední týden letošního setkání EYE účastí na diskuzi, v rámci které budou odpovídat na otázky účastníků týkající se reakce EU na současnou krizi.

Mezi pozvanými řečníky je i prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, která bude mluvit o možnostech zmírňování dopadů pandemie na občany, podniky a banky.

Účastníci EYE, aniž by opustili pohodlí domova, si budou moci vyměňovat názory na možné přispění mladých lidí k formování politik Unie v návaznosti na krizi způsobenou pandemií covid-19. Další diskuze budou věnované dopadu pandemie na mobilitu mladých lidí, a to zejména na program Erasmus+ a Evropský sbor solidarity, ale také třeba na trh práce, klimatickou změnu či nerovnosti v oblasti poskytování zdravotnické péče.

Další informace o setkání EYE naleznete zde, aktuální program je k dispozici zde.

Parlament se přesunem letošního Evropského setkání mládeže do online prostoru snaží alespoň částečně naplnit očekávání více než 13.000 mladých lidí, kteří se zaregistrovali na květnové EYE2020, a zároveň událost zpřístupnit i širšímu publiku. Jednotlivé diskuze doposud zaznamenaly přes 500 tisíc zhlédnutí. Všechna setkání jsou vysílaná prostřednictvím facebookové stránky EYE.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je úterý 27. července 2021

Očekáváme v 3:00 18°C

Celá předpověď