Evropská unie začala s koordinovaným očkováním proti covidu-19

foto Ilustrační foto - Speciální chladící zařízení, udržující teplotu -80°C, pro uchovávání vakcíny proti covid-19.

Řím/Vídeň/Berlín - V Evropské unii dnes začalo koordinované očkování proti covidu-19 vakcínou společností Pfizer a BioNTech. První dávku dnes dostali zdravotníci, senioři či politici v Itálii, Rakousku, Španělsku, Polsku, Litvě nebo v Česku. Další země sedmadvacítky je budou následovat, některé unijní státy vakcinaci zahájily už v sobotu.

Distribuce očkovací látky z belgické výrobny začala v pátek a v sobotu. První víkendový den podalo dávky zdravotníkům Maďarsko, večer na Slovensku jako první vakcínu obdržel infektolog a člen vládní pandemické komise. Dnes očkování v zemi pod Tatrami podstoupila i tamní prezidentka Zuzana Čaputová. Z evropských politiků se dnes nechal očkovat i český premiér Andrej Babiš.

První vakcínu v sobotu dostali též obyvatelé a zaměstnanci domova pro seniory ve středoněmeckém Halberstadtu, dnes Německo začalo s hromadnou vakcinací v Berlíně. Pět dobrovolníků ve věku od 80 do 93 let dnes dostalo injekci do ramene i ve Vídni. Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnešek označil za historický den, který je "začátkem vítězství proti pandemii". "S každou podanou vakcínou se krok za krokem přibližujeme k normalitě," dodal.

Pětice zdravotníků dostala očkovací látku také v Polsku. Tamní první očkovaná, vrchní sestra varšavské nemocnice, přijala vakcínu s nadšením. "Vidíte tu radost v mých očích?" uvedla.

V 7:20 SEČ dostali vakcínu v římské nemocnici tři italští zdravotníci. "Dnes se Itálie probouzí, je den vakcinace," napsal na twitteru italský premiér Giuseppe Conte. O hodinu a 40 minut později si prvenství ve své zemi připsala i 96letá obyvatelka pečovatelského domova ve španělské Guadalajaře, která televizním stanicím s úsměvem sdělila, že při injekci nic necítila.

První dávku vakcíny, která se podává ve dvou fázích s odstupem 21 dnů, dnes obdrželi i obyvatelé středomořského Kypru. V tamním přístavu Lemesos byli jako první očkováni obyvatelé a zaměstnanci pečovatelského domu.

V Pobaltí jako první podala vakcínu zdravotníkům Litva.

Očkovací látka americké společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech je první a zatím jedinou, které Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) udělila podmínečnou registraci v EU. Její použití následně schválila Evropská komise. Země zatím obdržely prvních zhruba 10.000 dávek, které vystačí k vakcinaci polovičního počtu lidí, další látky mají dorazit ještě před koncem roku. EMA ve zrychleném řízení posuzuje také vakcínu americké firmy Moderna, k její podmínečné registraci by se měla vyjádřit 6. ledna.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď