Evropská investiční banka loni v ČR podpořila projekty za 1,85 miliardy eur

foto České bankovky, koruny, bankovní trezor - ilustrační foto.

Praha - Skupina Evropské investiční banky (EIB) loni v ČR podpořila projekty za 1,85 miliardy eur (44 miliard korun). Peníze směřovaly zejména na rozvoj energetiky nebo na dopravní projekty. Na tiskové konferenci v Praze to dnes uvedla viceprezidentka EIB Lilyana Pavlovová. V roce 2021 EIB v Česku podpořila projekty za 1,19 miliardy eur (28,3 miliardy korun), celkem za 30 let působení v Česku to byly projekty za 27,57 miliardy eur (655,7 miliardy korun). EIB poskytne fondu Inven Capital skupiny ČEZ další více než miliardu korun na investice do inovací.

Největší podporu 790 milionů eur (18,8 miliardy korun) získala energetická společnost ČEZ na rozvoj elektrické distribuční soustavy. K rozvoji energetické infrastruktury směřovala i podpora 92 milionů eur (2,2 miliardy korun) pro společnost ČEPS. EIB podpořila i modernizaci železniční dopravy, když poskytla 36 milionů eur (850 milionů korun) pro nákup palubních jednotek evropského zabezpečovacího systému pro vlaky Českých drah.

Prioritami EIB v České republice budou i do budoucna investice do rozvoje železniční dopravy, včetně zavedení evropského zabezpečovacího systému ETCS. Do budoucna plánuje EIB další podporu železniční dopravy v Česku. Pavlovová uvedla, že v prvním pololetí letošního roku by mohla banka uvolnit první miliardu eur (23,8 miliardy korun) na rozvoj lokálních tratí ze sedmimiliardového rámce, na kterém se loni zástupci EIB dohodli s ministerstvem dopravy a Správou železnic.

Banka rovněž podpoří rozvoj energetické sítě s důrazem na obnovitelné zdroje energie a energetickou nezávislost, uvedla Pavlovová. Mezi podporované projekty patří i výstavba nové linky metra D v Praze. Banka chce také nadále podporovat českou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, zejména jejich vzdělávání a dostupnost péče. Pavlovová připomněla, že loni na tyto účely EIB poskytla Česku 200 milionů eur (4,8 miliardy korun).

Česká vláda chce peníze použít na modernizaci dopravy, včetně metra a zajištění energetické soběstačnosti, která povede k vyšší energetické nezávislosti, uvedl náměstek ministra financí Jiří Valenta. Vláda bude čerpat tři velké úvěry modernizaci železniční infrastruktury, na vodní hospodářství a na péči o uprchlíky z Ukrajiny.

Evropská investiční banka je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Dává k dispozici peníze na životaschopné projekty a přispívá tím k dosažení politických cílů EU.

EIB poskytne fondu ČEZ další více než miliardu korun na investice do inovací

Evropská investiční banka (EIB) poskytne dalších 50 milionů eur (asi 1,19 miliardy korun) českému fondu Inven Capital skupiny ČEZ na investice do klimaticky šetrných start-upů. ČTK o tom dnes informovala společnost ČEZ. Prvních 50 milionů eur investovala EIB společně s fondem Inven v předchozích pěti letech.

"Inven Capital postupně rozšiřuje svůj investiční záběr," uvedl k tomu člen představenstva a ředitel Divize nová energetika a distribuce ČEZ Tomáš Pleskač. Peníze budou podle ČEZ směřovat k inovativním malým a středním podnikům a firmám se střední kapitalizací v EU, které se věnují čistým technologiím a dekarbonizaci. Konkrétně půjde o využití peněz na vývoj řešení pro snížení uhlíkové stopy a dalších negativních dopadů v řadě oborů, od zemědělství přes průmysl nebo dopravu až po energetiku. Některé z investic Invenu mají podle skupiny také snižovat spotřebu energie, a tím i závislost spotřebitelů na dodávkách plynu z nestabilních a nespolehlivých zemí.

Inven Capital a EIB zatím společně investovaly do firem, jejichž cílem je snižování emisí skleníkových plynů v Evropě. Například investice do české portfoliové společnosti Woltair podle ČEZ přispěly prostřednictvím instalace tepelných čerpadel a fotovoltaických modulů k omezení více než 8000 tun oxidu uhličitého ročně. Německá společnost Tado°, která vyrábí chytré termostaty, vyčíslila úsporu emisí oxidu uhličitého díky vyšší energetické účinnosti na 730.000 tun od roku 2013.

Inven je podle viceprezidentky EIB Lilyany Pavlovové ideálním partnerem pro rychlé uplatnění na trhu klíčovém pro energetickou transformaci EU. "Významně navyšuje prostředky na podporu cílových inovativních malých a středních podniků a přináší další odborné znalosti. V současné krizi je klíčové, abychom spolupracovali s důvěryhodnými partnery a zajistili tolik potřebnou podporu pro evropské podniky a využili tak této krize jako příležitosti posunout se k čistější a udržitelnější výrobě energie,“ řekla Pavlovová.

Firmu Inven Capital založil ČEZ koncem roku 2013, tehdy pod názvem ČEZ Nová energetika. Celková hodnota aktiv spravovaných Invenem, který funguje jako fond, překonala podle energetické společnosti hranici 500 milionů eur (zhruba 11,9 miliardy korun). ČEZ uvedl, že pro období 2022 až 2027 poskytl fondu přes 210 milionů eur (téměř pět miliard korun). Společně s příspěvkem EIB tak má fond na nové investice více než 260 milionů eur (asi 6,18 miliardy korun).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 24. března 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď