Evropská diplomacie hledá způsoby, jak ukončit násilí v Libyi

foto Boje v Libyi. Ilustrační foto.

Brusel - Ministry zahraničí zemí Evropské unie dnes v Bruselu čeká debata o tom, jak pomoci příměří a zastavení bojů v Libyi a posunutí tamní situace směrem k jednáním a politickému procesu. Novinářům to při příchodu na ministerskou schůzku řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. S postojem své mezinárodně uznávané vlády evropské ministry seznámí libyjský premiér Faíz Sarrádž.

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka vyvolává aktuální situace v Libyi řadu otázek. "V tuto chvíli je podle našeho názoru zásadní, aby se zastavily boje, aby mohl začít vnitrolibyjský dialog," řekl Petříček. Důležité podle něj také je, aby se konflikt dál nerozšiřoval a nepřispěl k růstu migrační vlny směrem na sever do Evropy.

Ministerské diskuse se dnes v Bruselu zúčastní také zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé.

Eskalaci násilí v Libyi odstartovalo před měsícem tažení samozvané Libyjské národní armády (LNA) na Tripolis, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda. LNA polního maršála Chalífy Haftara je spřízněná s odpadlickým kabinetem v Benghází. O život při bojích o Tripolis dosud podle OSN přišlo více než 440 lidí a desítky tisíc dalších musely opustit své domovy.

Evropská unie dosud podporuje vládu v Tripolisu a snaží se posílit její schopnosti například výcvikem pobřežní stráže tak, aby země účinněji zamezovala cestám migrantů přes Středozemní moře do Evropy.

Například Francie ovšem Haftara částečně podporuje, přinejmenším v té části jeho aktivit namířených proti islamistickým radikálům. Polní maršál má také podporu Egypta, Spojených arabských emirátů či Ruska.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď