Evropa má 1,5 milionu nakažených, v Itálii výrazně přibylo obětí

foto Rodina jede na kolech 2. května 2020 po nové cyklostezce v ulicích Milána.

Praha - Evropa překročila práh půldruhého milionu potvrzených případů nákazy koronavirem, což je podle dnešních propočtů agentury AFP nejvíc ze všech světadílů. Na celém světě se koronavirus zatím potvrdil u téměř než 3,4 milionu osob, mrtvých je přes 241.000. Řada zemí nicméně uvolňuje protikorovanirová opatření, neboť oproti předchozímu období se postup pandemie zmírňuje a třeba v Rakousku dnes lidé po sedmi týdnech vyrazili do nákupních center a velkých prodejen, otevřela také kadeřnictví.

Koronavirovou bilanci nadále vedou Spojené státy, kde je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse více než 1,1 milionu infikovaných a přes 65.000 obětí spojovaných s nemocí covid-19. V Evropě jsou na tom ve statistikách nejhůře Španělsko, Itálie, Británie, Francie a Německo.

Denní smrtelná bilance se oproti poslední době od pátku výrazně zvýšila v Itálii, kde zemřelo dalších 474 lidí nakažených koronavirem. O den dříve to přitom bylo 269. Velká většina nových případů úmrtí připadá na Lombardii, region, který v rámci země pandemie covidu-19 zasáhla nejhůře. V Itálii zemřelo celkem 28.710 lidí nakažených koronavirem.

Nižší nárůst než předchozí den ohlásila dnes Británie, kde za 24 hodin zemřelo 621 lidí a celkový počet obětí, 28.131, se přibližuje italské bilanci. Dohromady Británie zaznamenala 182.260 případů nákazy, což je o 4806 více, než hlásila v pátek.

Ve Francii už více než dva týdny klesá počet lidí hospitalizovaných kvůli covidu-19 i těch, kteří se kvůli těžkému průběhu onemocnění léčí na jednotkách intenzivní péče. Za poslední den v zemi přibylo 166 úmrtí, což je výrazně méně než 218 smrtelných případů, o nichž úřady informovaly v pátek. Celkem zemřelo 24.760 pacientů.

Dynamika zvyšování denních přírůstků v počtu nových nakažení je v současné době mimořádně vysoká v Rusku. Podle dnešních ranních údajů tamních úřadů za posledních 24 hodin přibylo 9623 pozitivních testů, což je rekordní údaj. Celkově je země se 124.054 potvrzenými případy na sedmém místě na světě, po USA a pěti nejpostiženějších evropských státech.

Pozitivnější informace naopak dnes přišly ze Španělska: za 24 hodin bylo 276 nových úmrtí spojených s covidem-19, tedy méně než o den dříve. Nově se infekce během jednoho dne potvrdila u 1147 lidí, což je další den méně než počet potvrzených uzdravených, kterých za pátek přibylo 2570.

Tisíce Španělů dnes vyběhly do ulic na jogging nebo vyrazily na cyklistickou projížďku. Vláda totiž ode dneška po sedmi týdnech povolila individuální venkovní sportování, které bylo od poloviny března zakázané kvůli pandemii covid-19. Premiér Pedro Sánchez dnes oznámil, že od pondělku budou lidé v hromadné dopravě muset nosit roušky. Po víkendu v zemi začne postupné uvolňování opatření zavedených v polovině března.

S lepšími informacemi přišlo i Německo. Za poslední den zemřelo 94 pacientů s koronavirem, což je výrazný pokles oproti páteční bilanci, kdy bylo úmrtí 193. Menší byl také denní přírůstek nově potvrzených případů nemoci covid-19, kterých přibylo 945, tedy nejméně za poslední týdny.

V Rakousku se dnes vytvořily fronty před některými velkými prodejnami, které musely být v uplynulých týdnech zavřené. Obchodníci si sice zájem zákazníků pochvalují, upozorňují ale, že výpadek v tržbách, který utrpěli kvůli protikoronavirovým opatřením, se jim dohnat nepodaří.

Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell dnes řekl, že takzvané reprodukční číslo v této skandinávské zemi v posledních dnech kleslo pod hodnotu jedna. To znamená, že jeden člověk s koronavirem SARS-CoV-2 nakazí v průměru méně než jednu další osobu. Švédsko přitom k boji proti koronaviru přistupuje liberálněji než většina dalších zemí. Neuzavřelo například školy, obchody či restaurace a apeluje hlavně na rozum lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 22. října 2020

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď