Evropa hlásí další rekordy, USA mají už přes 8 milionů nakažených

foto Odběrové místo pro testy na nákazu koronavirem v německém Kolíně nad Rýnem, 15. října 2020.

Berlín/Bratislava/Washington - V Německu za poslední den přibylo 7334 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Přírůstek případů nákazy na Slovensku ve čtvrtek poprvé překonal hranici 2000. Rekordní denní nárůsty nakažených ohlásily také Rusko, Ukrajina či Polsko. Počet dosud zaznamenaných případů nákazy v USA překonal hranici osmi milionů, mrtvých je přes 217.000.

Německo má druhý den v řadě bezprecedentní nárůst případů infekce

V Německu za poslední den přibylo 7334 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Vyplývá to z dat Institutu Roberta Kocha. Nový údaj překonal ten středeční, kdy země hlásila 6638 infikovaných. V Česku, které má oproti Německu osmkrát méně obyvatel, ve čtvrtek přibylo 9721 prokázaných případů nákazy koronavirem. Dosavadní maximum ze středy bylo o 177 případů nižší. Opatření, jež ústřední vláda i spolkové země zavádějí, stále častěji ruší soudy.

Obětí v Německu za poslední den přibylo 24, čímž bilance mrtvých od začátku pandemie vystoupila na 9734. Nakažených země dosud zaznamenala 348.557. Asi 287.600 lidí se v Německu podle odhadů RKI z nákazy zotavilo.

Podle agentury DPA jde současné hodnoty s těmi jarními srovnávat jen částečně, jelikož se v zemi provádí více testů, čímž se přichází na větší počet nakažených. Evidentní je nicméně nárůst počtu pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče. Podle RKI bylo ve čtvrtek na těchto odděleních 655 lidí s koronavirem, z nichž 329 vyžadovalo plicní ventilaci. Před týdnem bylo v zemi na ventilátorech 239 nakažených, zatímco na začátku října 193. V celém Německu je aktuálně stále volných zhruba 8700 lůžek na jednotkách intenzivní péče.

Vzhledem ke kapacitě lůžek některé spolkové země slíbily v uplynulých dnech sousedním státům pomoc s nemocnými. Bavorsko a Sasko by mohly v případě potřeby přijmout covidové pacienty z Česka, Severní Porýní-Vestfálsko je připravené pomoci Nizozemsku. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví by mohla náklady na péči o zahraniční pacienty převzít ústřední vláda. Na jaře Německo přijalo nemocné s covidem-19 z Itálie, Francie a Nizozemska.

V jednotlivých německých regionech se přes nepříznivý vývoj drolí některá sporná protiepidemická opatření. Od zákazu ubytování pro hosty, kteří pocházejí z koronavirem silně postižených německých oblastí, dnes alespoň prozatím upustilo Bavorsko. To bylo přitom jedním z hlavních podporovatelů tohoto opatření, na němž se minulý týden dohodla většina spolkových zemí. Šéf úřadu bavorské vlády Florian Herrmann ale zdůraznil, že uvedená restrikce zůstává v "šuplíku nástrojů" pro boj proti pandemii.

Už ve čtvrtek zrušily zákazy ubytování správní soudy v Bádensku-Württembersku a Dolním Sasku, vlády v Sasku a Sársku od opatření upustily z vlastního popudu. V pondělí chce nařízení zrušit i Hesensko. Například v Hamburku ale soud sporné opatření nechal v platnosti.

Berlínský správní soud dnes zrušil nařízenou zavírací hodinu pro restaurace, platnou od minulého víkendu. Jedenáct provozovatelů těchto zařízení z metropole tak uspělo se stížností na nařízení, které určovalo zavírací dobu od 23:00 do 06:00. Tento krok podle nich vedl pouze k tomu, že se mladí lidé setkávali na jiných místech bez hygienických opatření. Soud uvedl, že podle Institutu Roberta Kocha nepatří restaurace a hospody k hlavním ohniskům šíření koronaviru. V platnosti nicméně v Berlíně zůstal zákaz prodeje alkoholu po 23. hodině.

Berlínská radnice se chce proti rozhodnutí soudu odvolat. Podle ní navíc zrušení zavírací doby platí jen pro 11 provozovatelů restaurací, kteří podali k soudu stížnost. "Pro všechny ostatní opatření nadále platí," uvedla radnice.

Německé regionální vlády mají snahu protiepidemická opatření spíše zpřísňovat. Například vláda Bádenska-Württemberska dnes oznámila, že od příštího týdne zavádí povinné nošení roušek i během vyučování pro žáky od 5. třídy. V Hamburku zavádějí roušky pro studenty na středních školách. Ve všech třídách se bude muset povinně každých 20 minut větrat.

Restaurace v Hamburku budou muset od soboty zavřít ve 23:00 a otevřít budou smět nejdříve v 5:00. Během této doby bude také zakázáno prodávat alkohol. Nově se budou muset gastronomické provozy zavírat ve 23:00 také v okresech považovaných za ohniska nákazy v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko.

Británie má dalších 15.650 nakažených koronavirem

V Británii se v minulých 24 hodinách potvrdila nákaza koronavirem u 15.650 dalších lidí. Zemřelo 136 pacientů, u nichž byl virus potvrzen v minulých 28 hodinách. Oznámila to dnes britská vláda. Co do počtu nakažených i mrtvých jde o pokles, protože v předchozím dni měla Británie 18.980 nových případů a 138 úmrtí.

Celkově se v zemi nakazilo přes 676.000 lidí a zemřelo více než 43.300. Celosvětově podle statistiky agentury AFP s covidem-19 zemřelo už přes 1,1 milionu lidí; nakažených je přes 39 milionů obyvatel planety.

Premiér Boris Johnson dnes řekl, že nepodpoří celostátní uzávěru a že se dá ze současného vývoje šíření koronaviru soudit, že za dva týdny bude na jednotkách intenzivní péče více pacientů, než tomu bylo v první vlně epidemie. Prohlásil také, že zakročí v případě Manchesteru, pokud tamní představitelé nevyhlásí vyšší stupeň pohotovosti. Starosta Andy Burnham to odmítl udělat, dokud vláda nezvýší finanční podporu pro zimní období.

"Pokud se nedohodneme, budu muset intervenovat k ochraně manchesterských nemocnic a zdraví obyvatel. Naše snahy by ale byly o mnoho účinnější, kdybychom spolupracovali," řekl Johnson na tiskové konferenci. Manchester vykazuje rychlý růst nakažených - na 100.000 obyvatel je to asi 500 lidí, tedy až pětkrát víc než v Londýně.

Británie zavádí omezení lokálně podle vývoje nákazy v jednotlivých místech. Od soboty zpřísňuje nařízení Londýn, který se zařadí do prostředního ze tří stupňů systému varování. Ve vnitřních prostorách se nebudou moci scházet členové více domácností a schůzky budou zakázány i v hospodách a restauracích.

Johnson se zmínil také o vývoji rychlejších testů na covid-19. Podle něj jsou některé z nich velmi účinné, ale nějakou dobu potrvá, než budou uvedeny na trh.

Nová omezení na zastavení epidemie zvažuje irská vláda. Její předseda Micheál Martin to řekl v reakci na výzvu odborníků k celonárodní uzávěře. Vláda podobný požadavek před 11 dny zamítla.

Šéf irské zdravotní služby Tony Holohan vládu dopisem nyní znovu vyzval, aby vyhlásila pátý, nejvyšší stupeň omezení na šest týdnů. "Zvažujeme to, situace je velmi vážná," řekl dnes novinářům Martin. Ministři mají na toto téma jednat v sobotu.

Vláda už vyhlásila 4. stupeň opatření ve třech oblastech u hranice se Severním Irskem, které je covidem-19 velmi zasaženo. Ve zbylých 23 oblastech zůstal v platnosti 3. stupeň. Zhruba šestimilionové Irsko má přes 46.400 potvrzených případů koronaviru a s covidem-19 tam zemřelo 1838 lidí.

Počet nakažených za den v Itálii poprvé překonal hranici 10.000

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Itálii poprvé od počátku epidemie překonal hranici 10.000, oznámilo dnes tamní ministerstvo zdravotnictví. Předchozí rekordní bilanci 8804 nakažených jihoevropská země oznámila ve čtvrtek. Na komplikace spojené s covidem-19 již po celém světě zemřelo přes 1,1 milionu pacientů, informovala na základě svých výpočtů agentura AFP.

Italské úřady za posledních 24 hodin oznámily dalších 55 úmrtí po nákaze koronavirem. Počet provedených testů v Itálii poklesl ze čtvrtečních rekordních 162.932 na dnešních 150.377.

Šedesátimilionová Itálie byla letos v únoru první evropskou zemí, kde se virus SARS-CoV-2 začal šířit ve velkém. Od té doby se v zemi nakazilo přes 391.000 lidí, z nichž se bezmála 248.000 vyléčilo a přes 36.000 zemřelo. Itálie má tak globálně šestou nejvyšší bilanci potvrzených úmrtí.

Na celém světě bylo k dnešním 17:00 SELČ podle AFP evidováno 1,100.056 zemřelých s covidem-19. Téměř každé páté úmrtí evidují Spojené státy, které jsou v tomto ohledu s 217.798 zemřelými nejhůře zasaženou zemí na světě. Následují je Brazílie, Indie, Mexiko a Británie.

Na Slovensku se za den poprvé nakazilo více než 2000 lidí 

Denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem na Slovensku ve čtvrtek poprvé překonal hranici 2000 osob. V pětimilionové zemi pod Tatrami přibylo 2075 infikovaných při rekordním počtu 14.010 provedených testů. Informovalo o tom dnes národní centrum zdravotnických informací.

Skokový nárůst nakažených laboratoře zaznamenaly minulý týden, kdy poprvé za jeden den testy zjistily přes 1000 infikovaných. Dosavadní maximum ze středy tohoto týdne bylo 1929 potvrzených případů nákazy.

"Situace je vážná, stále není pod kontrolou. Prakticky každým dnem máme rekordní přírůstky. Nárůst počtu infikovaných na Slovensku a v Česku je téměř identický," řekl po jednání pandemické komise vlády slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

Česko, které má zhruba dvojnásobně více obyvatel oproti Slovensku, patří z hlediska nových případů v přepočtu na obyvatele k nejpostiženějším zemím. Ve čtvrtek testy potvrdily v ČR nákazu u 9721 lidí.

Podle Krajčího počty případů budou na Slovensku stoupat i v příštím týdnu, byť mírně kleslo takzvané reprodukční číslo, které uvádí, kolik dalších lidí jeden infikovaný nakazí.

Ve slovenských nemocnicích stoupá počet hospitalizovaných lidí s koronavirem i pacientů, kteří museli být napojeni na plicní ventilaci. Některá zdravotnická zařízení již omezila naplánované zákroky či požádala úřady o povolání ambulantních lékařů. Zdravotníkům pomáhá i armáda. Téměř 700 zdravotnických pracovníků bylo pozitivně testováno na koronavirus.

Slovensko na začátku října začalo postupně zpřísňovat karanténní opatření. Země vyhlásila nouzový stav, který například umožňuje nasadit zdravotníky do práce i bez jejich souhlasu, rovněž zakázalo shromažďování více než šesti osob kromě členů jedné domácnosti.

Nová omezení naposledy vstoupila v platnost ve čtvrtek. Až na výjimky je na Slovensku zakázáno pořádání hromadných akcí, roušky jsou povinné ve městech a obcích i venku. Restaurace nemohou podávat jídlo ve svých vnitřních prostorech a platí omezení počtu zákazníků, kteří se v jednom okamžiku mohou nacházet v prodejnách.

Parlament změnou příslušného zákona tento týden posílil pravomoci úřadu hlavního hygienika a upravil jeho postup při nařizování omezení. Učinil tak po upozornění generální prokuratury, že podle ní byla dřívější opatření hlavního hygienika v souvislosti s koronavirem nezákonná. Ústavní soud odmítl podnět opozice na prozkoumání souladu dvou opatření hlavního hygienika s ústavou; soud to zdůvodnil nedostatkem pravomocí.

V Chorvatsku počet nově nakažených poprvé přesáhl hranici 1000

Chorvatsko za posledních 24 hodin zaznamenalo 1131 případů nákazy koronavirem, čímž poprvé od začátku epidemie překonalo hranici 1000 nových infekcí za den. Uvedl to dnes krizový štáb pro boj s koronavirem. V zemi panují obavy, zda místní zdravotnictví vydrží nápor pacientů. Rekordy hlásí taky sousední Slovinsko a Bosna, Srbsko nařídilo roušky i venku.

V posledních deseti dnech přibývalo v Chorvatsku na 300 případů denně, dosavadním maximem bylo ve čtvrtek ohlášených 793 infekcí.

Země, jejíž hospodářství do značné míry závisí na cestovním ruchu, tento týden zpřísnila opatření ve snaze zpomalit šíření nákazy. Ve vnitřních veřejných prostorách platí povinnost nosit roušky a snížila se i maximální povolená kapacita restaurací a barů. Pracovní doba je omezena do půlnoci, veřejná shromáždění s více než 50 lidmi vyžadují zvláštní povolení, uvedla agentura Reuters.

Celkově se v zemi s více než čtyřmi miliony obyvatel nakazilo 23.665 lidí. Na 345 infikovaných osob zemřelo, z toho jedna za poslední den. Takzvaných aktivních případů je v Chorvatsku momentálně 4233, z nich 505 se nachází v nemocnicích a 24 osob je připojeno na ventilátor.

Podle epidemiologa Ozrena Polašeka by se do dvou týdnů mohl počet hospitalizovaných více než zdvojnásobit na přibližně 1000, uvedl deník Jutarnji list. Jedná se podle něj o mezní množství pacientů, s nimiž si chorvatské zdravotnictví bude ještě schopno poradit. Odborníci jsou podle deníku ve shodě, že větší problém než kapacita lůžek je pro Chorvatsko možný nedostatek lékařského personálu.

V sousedním Slovinsku za poslední den přibylo 834 nakažených, což pro zhruba dvoumilionovou zemi představuje nový rekord. Dosud nejvyšším přírůstkem bylo čtvrtečních 735 infikovaných. Ode dneška začínají platit zpřísněná opatření, která zahrnují částečnou uzávěru sedmi z 12 slovinských regionů s přibližně polovinou obyvatel země.

I Bosna zaznamenala rekordní počet nově nakažených. V zemi se 3,3 miliony obyvatel jich přibylo 621. Na zhoršení epidemické situace se připravuje sedmimilionové Srbsko, které nařídilo povinné nošení roušek kdekoliv mimo domov. Dosud zaznamenalo 35.719 nakažených, z toho 265 za poslední den. Počet úmrtí se za uplynulých 24 hodin zvýšil o dvě na 772.

Nizozemsko hlásí rekordních skoro 8000 nových případů koronaviru

Nizozemsko hlásí rekordní denní přírůstek nákazy koronavirem, za posledních 24 hodin se infikovalo 7984 lidí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na institut veřejného zdraví RIVM. Belgie, kde v poslední době počty nakažených rovněž rychle rostou, se chystá zpřísnit opatření proti šíření nákazy.

V Nizozemsku, které má 17,5 milionu obyvatel, se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) od začátku pandemie virem nakazilo 217.783 lidí, přičemž 6765 jich s nemocí covid-19 zemřelo. Země proto ve středu zpřísnila opatření proti šíření nákazy, nařídila například zavřít restaurace, hospody, kavárny i bary. Omezené je i setkávání lidí.

Nemocnice v Amsterdamu, Rotterdamu a Haagu jsou podle serveru BBC pod obrovským tlakem kvůli přílivu nových pacientů s covidem-19, v případě potřeby jim proto slíbilo vypomoci s péčí o pacienty Německo.

V Belgii, která má 11,5 milionu obyvatel, rovněž rychle přibývá nakažených a nemocnice se obávají, že jim dojdou lůžka na JIP. Belgie je co do rychlosti šíření nákazy po Česku momentálně druhou nejvíce postiženou zemí v Evropě. Belgie ve středu oznámila více než 8000 infikovaných za den, přičemž celkem se tam podle JHU nakazilo dosud 191.959 lidí, s nemocí covid-19 jich zemřelo 10.327.

Podle agentury Reuters se očekává, že belgická vláda zpřísní opatření proti šíření nákazy, například nařídí práci z domova pro většinu firem nebo povolí lidem blízký kontakt mimo domov pouze s jedním člověkem. Země by mohla také následovat Francii s nočním zákazem vycházení a omezit otevírací hodiny pro bary a restaurace, případně je zcela zavřít, podotýká Reuters.

V Bruselu, kde sídlí instituce Evropské unie a velení NATO, vychází podle agentury 20 procent testů na koronavirus pozitivních.

Rusko hlásí nový rekord více než 15.000 případů za den 

Rusko dnes oznámilo 15.150 nových případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což je nejvyšší údaj od začátku pandemie. Uvedla to agentura TASS s odvoláním na operativní štáb. Dalších 232 pacientů zemřelo. O den dříve to bylo 13.754 případů a 286 úmrtí. Kreml vyjádřil znepokojení nad zhoršováním situace, která nicméně podle něj zatím zůstává pod kontrolou.

Je to vůbec poprvé, co v Rusku denní přírůstek nových případů infekce překročil 15.000, upozornil list Kommersant. Nejpostiženějším z 85 ruských regionů zůstává Moskva, kde za den přibylo přes 5000 nakažených, což je podle TASS nejvíce od 12. května. V Petrohradu představuje 647 nových případů nové místní maximum, již čtvrté za týden. Moskevský starosta Sergej Sobjanin prohlásil, že koronavirus se podaří porazit až masovým očkováním. S první větší sérií vakcíny počítá na přelomu října a listopadu.

"Skutečně jsme v Kremlu znepokojeni údaji (o koronaviru). Vidíme, že epidemie se velmi silně šíří," připustil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. "Právě proto se přijímají velice energická opatření, abychom povzbudili všechny lidi k dodržování přísných preventivních opatření, které jsme dosti dlouho nerespektovali, což musíme přiznat," dodal. Současně podle agentury TASS ujistil, že "nehledě na smutnou dynamiku je situace pod kontrolou".

V zemi s přibližně 146 miliony obyvateli se od začátku pandemie nakazilo skoro 1,37 milionu lidí, z nichž 23.723 zemřelo.

Rusko je z hlediska počtu nakažených čtvrtou nejpostiženější zemí světa, po Spojených státech, Indii a Brazílii. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje globálně, ve statistice mrtvých je Rusko aktuálně na 13. příčce.

Podle listu Kommersant na konci září bylo zaplněno už 90 procent lůžek vyhrazených pro pacienty s covidem-19. Mezitím sice v celostátním měřítku lůžek přibylo, ale v některých regionech - například v Uljanovské a Belgorodské oblasti či v Sevastopolu - už hlásí plno. Jiné kraje jsou k tomu velmi blízko, popřípadě se potýkají s nedostatkem zdravotníků.

Ukrajina zaznamenala rekordních 5992 nových případů koronaviru 

Ukrajina zaznamenala 5992 nových případů koronavirové infekce za den. Informovala o tom dnes bezpečnostní rada země. Zemřelo dalších 92 nakažených. Ukrajina dnes oznámeným přírůstkem počtu infikovaných překonala dosavadní rekord 5804 z 9. října. Dohromady už se v zemi nakazilo nejméně 287.231 lidí a 5394 z nich zemřelo.

Ukrajina od začátku října eviduje téměř každý den více než 5000 nových případů koronavirové nákazy. Vývoj tento týden přinutil ukrajinskou vládu prodloužit karanténní opatření až do konce roku.

Ukrajina zavedla poprvé celostátní karanténu v březnu, v létě přešla na takzvanou adaptivní karanténu, kdy omezení platila pro regiony s velkým počtem případů infekce. V současné době je země rozdělena do barevných zón podle množství případů covidu-19.

Polsko hlásí rekordní počet 132 úmrtí za den 

Polsko dnes oznámilo 7705 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 132 úmrtí za uplynulý den, uvedla agentura Reuters. O den dříve to bylo 8099 nových případů, což byl největší přírůstek za jediný den od začátku epidemie. Země se obává, že by se v nemocnicích mohlo být málo lůžek a ventilátorů.

V Polsku, které má přibližně 38 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo 157.608 lidí, z nichž 3440 nákaze podlehlo.

Polská vláda se ve čtvrtek rozhodla zpřísnit restrikce. V oblastech s vyšším rizikem nákazy se zavřou vysoké a střední školy i bazény, sportovní zápasy budou bez diváků a až do odvolání nebude možné pořádat ani svatební oslavy. Premiér Mateusz Morawiecki také vyzval starší spoluobčany, aby nevycházeli z domovů. Stejně tak všichni, kdo mají tu možnost, by podle něj měli pracovat z domova.

"Musíme vší silou šlápnout na brzdu. Je to nutné, abychom ochránili zdravotní systém. Pandemie zrychluje, růst je exponenciální," varoval ministr zdravotnictví Adam Niedzielski.

V červené zóně je nyní přibližně polovina území Polska včetně metropole Varšavy. Ve žluté zóně, kam patří zbytek polského území, jsou pravidla o něco mírnější.

V USA se koronavirem nakazilo už přes osm milionů lidí 

Počet dosud zaznamenaných případů nákazy koronavirem ve Spojených státech podle agentury Reuters překonal hranici osmi milionů. Jen za uplynulý měsíc přitom ve zhruba 328milionové zemi přibyl milion infikovaných. Více než 217.000 lidí s onemocním covid-19 v USA od začátku pandemie zemřelo. V absolutních počtech jsou Spojené státy co do počtu zemřelých a případů nákazy koronavirem nejpostiženější zemí na světě.

Za středu USA evidují 60.000 nově nakažených, což je nejvíce od poloviny srpna. Počty nakažených stoupají takřka ve všech regionech, zejména pak na středozápadě. Odborníci dlouhodobě upozorňují, že s chladnějším počasím se lidé začnou přesouvat do vnitřních prostor, což může přispívat k šíření infekce. Poukázali také na únavu lidí z protikoronavirových opatření a návrat studentů do škol.

Podle Reuters 25 amerických států zaznamenalo tento měsíc rekordní přírůstky nakažených. Všechny státy na středozápadě a severovýchodě v posledních čtyřech týdnech zaznamenaly více nově nakažených než za čtyři týdny předtím. Ve Wisconsinu, Jižní Dakotě či New Hampshiru se počty nových případů za tu dobu zdvojnásobily. Deset států ve čtvrtek hlásilo rekordní nárůsty nakažených, včetně Wisconsinu, který eviduje zhruba 4000 nových případů- lůžka a jednotkách intenzivní péče jsou částech státu podle místních úřadů zaplněny z 90 procent.

Nejvíce nakažených doposud eviduje Kalifornie, následují Texas, Florida, New York a Georgie. Z celkového počtu nakažených na úrovni USA tvoří těchto pět států podle Reuters dvě pětiny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 25. října 2020

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď