Evropa dál zpřísňuje opatření, pandemie nepolevuje ani v Americe

foto Cestující v rouškách jedou metrem v německém Frankfurtu nad Mohanem, 28. října 2020.

Praha - Některé evropské státy včetně Polska, Česka, Německa či Itálie dnes opět ohlásily nejvyšší denní přírůstky infikovaných koronavirem od propuknutí nákazy. Vlády na starém kontinentu ve světle zhoršující se situace zavádějí přísnější režim; francouzský prezident Emmanuel Macron dnes ohlásil měsíční celoplošná karanténní opatření, v listopadu rozsáhlé restrikce zavede i Německo. V boji s covidem-19 by členské státy EU měly postupovat společně, doporučila dnes Evropská komise. Pandemie nepolevuje ani ve Spojených státech, kde se za posledních sedm dní nakazilo téměř půl milionu lidí.

Koronavirem SARS-CoV-2 se od konce loňského roku, kdy se tento typ viru poprvé prokázal v Číně, celosvětově nakazilo už přes 44 milionů lidí, uvádí americká Univerzita Johnse Hopkinse. Bezmála 1,2 milionu jich na komplikace spojené s onemocněním covid-19 zemřelo.

Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes s premiéry spolkových zemí dohodla, že Německo od 2. listopadu do konce měsíce uzavře hospody, bary, restaurace, divadla či kina a sportoviště. Otevřené naopak zůstanou školy, školky nebo obchody. Omezeno bude i shromažďování, sejít se bude moci maximálně deset lidí z nejvýše dvou domácností. Německý ministr financí Olaf Scholz chystá pro podniky postižené novou vlnou karanténních opatření balík deseti miliard eur (přes 274 miliard korun). Ve Francii budou od tohoto pátku zavřené restaurace a bary, možný nebude ani pohyb mezi jednotlivými regiony. Otevřená však zůstane většina škol. Opatření budou platit do 1. prosince.

Slovenská vláda dnes podle očekávání do 8. listopadu prodloužila faktický zákaz vycházení, který se netýká lidí s negativním testem. Kabinet premiéra Igora Matoviče také zvýšil státní pobídky k udržení zaměstnanosti a podporu drobných podnikatelů. Stát opět prodlouží poskytování rodičovského příspěvků těm rodičům, kteří nemají jiný příjem.

Země Evropské unie by měly přikročit k vzájemnému uznávání covidových testů a začít využívat antigenové rychlotesty, aby zajistily průchodnost vnitřních hranic, navrhla dnes Evropská komise. Státy mají podle nezávazných doporučení mimo jiné lépe komunikovat se svými občany o prospěšnosti vakcín, jejichž společný nákup chce komise dále rozšířit, i zavedených opatření. V některých zemí sílí nálady proti restrikcím. V úterý večer například pokračovaly protesty proti vládním nařízením v Římě.

V Polsku za poslední den přibylo 18.820 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku pandemie; zemřelo 236 pacientů, také nejvíce během jediného dne. Dosud nejvyšší bilanci zaznamenalo i Německo, které za poslední den hlásí 14.964 potvrzených případů. I tak má ovšem země méně nově nakažených než osmkrát menší Česko, kde testy za úterý potvrdily rekordních 15.663 pozitivních vzorků.

V Itálii za den přibylo skoro 25.000 nových případů nákazy koronavirem, nejvíce od začátku epidemie. Téměř 25.000 nově infikovaných hlásí i Británie. Bezmála 20.000 nakažených za poslední den přibylo ve Španělsku, v sousedním Portugalsku ohlásili dosud nejvyšší denní bilanci nově odhalených případů - 3960 a rekordní čísla nyní registruje i Řecko, kde přírůstek infikovaných podruhé v řadě překročil tisícovku. V Turecku počet obětí covidu překonal hranici 10.000.

V Rusku s covidem-19 za uplynulý den zemřelo 347 lidí, což je v zemi zatím nejhorší bilance od začátku koronavirové pandemie. Nejvyšší přírůstek úmrtí dnes oznámily úřady na Ukrajině, kde za 24 hodin zemřelo 165 infikovaných, a v Íránu. Tato pandemií nejhůře zasažená země Blízkého východu ohlásila 415 úmrtí pacientů nakažených koronavirem.

Téměř půl milionu lidí se za posledních sedm dní nakazilo koronavirem ve Spojených státech, uvedla na základě svých statistik agentura Reuters. Jen za úterý přibylo podle dat listu The New York Times přes 74.000 nových případů nákazy. V sousedním Mexiku počet nakažených od začátku epidemie překonal hranici 900.000.

Německé akcie dnes klesly nejvíce od června a výrazně oslabily i další hlavní evropské akciové indexy; nárůst počtu infikovaných a nové restrikce přispěly i k oslabení akcií v USA.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je středa 25. listopadu 2020

Očekáváme v 11:00 0°C

Celá předpověď