Dárcovská konference v Berlíně přislíbila Moldavsku 659,5 milionu eur pomoci

foto Annalena Baerbocková, ministryně zahraničí Spolkové republiky Německo.

Berlín - Dárcovská konference v Berlíně přislíbila Moldavsku pomoc ve výši 659,5 milionu eur (16 miliard Kč). Po skončení jednání to dnes oznámila německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Zemi slíbila rovněž dlouhodobou pomoc na cestě k energetické bezpečnosti a s klíčovými reformami.

"Dnes jsme vyslali jasný signál, že Moldavsko nezůstane samo, stojíme při vás," řekla Baerbocková. "Vidíme, čemu čelíte," uvedla.

Pomoc, kterou dárci Moldavsku poskytnou, bude složena z humanitární podpory, půjček či rozpočtové pomoci. Objem pomoci bude činit 659,5 milionů eur. "Na okamžité humanitární pomoci dostane Moldavsko 71 milionů eur," řekla Baerbocková. Německo ještě před začátkem konference oznámilo, že Moldavsku poskytne nevázanou půjčku 50 milionů eur (1,2 miliardy Kč) a zemi navýší balíček rozvojové pomoci z 35 na 40 milionů eur (970 milionů Kč).

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitsaová na dárcovské konferenci v Berlíně, 5. dubna 2022. Moldavská premiérka Natalia Gavrilitsaová řekla, že do 2,6milionového Moldavska, které patří k nejchudším zemím Evropy, přišlo z Ukrajiny přes 390.000 válečných uprchlíků. Více než čtvrtina z nich v zemi zůstala. "Přes 110.000 lidí zde nalezlo ubytování, takřka polovina z tohoto počtu jsou děti," řekla. Baerbocková na tiskové konferenci uvedla, že Západ zemi pomůže i s uprchlíky a že 12.000 z nich převezme.

Šéfka německé diplomacie uvedla, že mezinárodní pomoc se bude týkat pěti klíčových oblastí, a to migrace, energetických zdrojů, reforem, ostrahy hranic a finanční stability. Dnešek pak označila za začátek dlouhodobé podpory, o kterou se Moldavsko bude moci opřít.

Gavrilitsaová poznamenala, že je důležité, aby podporu pocítili i občané Moldavska. "Nesmíme zapomínat ani na naše občany, aby reformy, které jsme jim slíbili, byly uskutečněny bez ohledu na krize," řekla. "Aby možná se zpožděním pocítili změny, pro které hlasovali," uvedla. Poznamenala, že Moldavané se chtějí stát součástí společné unijní rodiny a svobodného světa. "To je přirozený krok pro naši zemi," uvedla.

Moldavsko podle premiérky potřebuje pomoci také v zemědělské oblasti, neboť kvůli válce přišla země o odbyt na ukrajinském, běloruském a ruském trhu. Během konference proto požádala o odstranění unijních kvót na dovoz moldavských zemědělských produktů. "Byli bychom konkurenceschopní dodavatelé," řekla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď