Evakuovaní obyvatelé Hřenska a jeho částí se v sobotu budou vracet domů

foto Ilustrační foto - Požár v Národním parku České Švýcarsko u Hřenska, 26. července 2022, Hřensko.

Hřensko (Děčínsko) - Evakuovaní obyvatelé z Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky se budou postupně od soboty vracet domů. Novinářům to dnes řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Oblast bude dál uzavřená pro turisty, dodala. Omezení vstupu do národního parku, které vyprší v pátek, ministerstvo prodlouží do konce letních prázdnin 31. srpna. Do parku bude vstup úplně zakázán od 21:00 do 6:00.

Desítky lidí z Mezné a Mezní Louky se musely kvůli rozsáhlému požáru evakuovat 25. července, tedy před více než dvěma týdny. Z části Hřenska se evakuovali obyvatelé a turisté v noci na 26. července. Hasičům se nepodařilo uchránit tři domy v Mezné, budovy oheň úplně poškodil, poničené jsou v části obce i další nemovitosti.

"Velmi úzce spolupracujeme se starosty, abychom umožnili návrat evakuovaným obyvatelům. V sobotu se budou postupně vracet. Zatím je to tak, že se oni vrací do svých obydlí, nevrací se turisté," uvedla Hubáčková. Starosta Hřenska Zdeněk Pánek ve středu novinářům řekl, že se místní dostanou do Mezné pouze přes Vysokou Lípu, kde jim bude vydávat povolenky. Silnice ze Hřenska do Mezné podle jeho slov zůstane uzavřená. Policejní mluvčí Eliška Kubíčková dnes nepotvrdila informaci, že se v sobotu zprůjezdní komunikace z Hřenska vedoucí do Německa, cestu mimo jiné využívají pendleři.

Ubytovací kapacity ve Hřensku a jeho částech budou podle ministryně využívat nasmlouvané jednotky dobrovolných hasičů, které pro národní park zajišťují dohled nad předanými oblastmi, které zasáhl požár. Stále se tam totiž mohou vyskytovat ohniska, která mají hasiči za úkol zlikvidovat, v případě většího rozhoření povolat posily z řad profesionálních hasičů.

Národní park si zatím od hasičů převzal tři hašené části, a to nedaleko obce Janov, část území severozápadně od Vysoké Lípy a část plochy na východ od Pravčické brány. Správa dnes převezme další část, v pátek by měli hasiči předat poslední území. Podle Hubáčkové se podařilo parku zajistit jednotky, které budou na území dohlížet, jsou převážně z Ústeckého a Středočeského kraje. Ministryně řekla, že ve středu bude žádat vládu o součinnost s policií, armádou a možná s vojenskou policií. "Ve středu budu mít jasno, jestli a jak můžeme využít některou jejich techniku a hlavně personální záležitosti potřebujeme s ohledem na velikost celého parku doladit," doplnila Hubáčková. Podle ní požár v Českém Švýcarsku nebyl ojedinělou záležitostí a je potřeba se připravit i na další požáry i v jiných částech ČR, kterých by mohlo do budoucna přibývat.

V pátek končí rozhodnutí o omezení vstupu do národního parku pro veřejnost. V pátek ministerstvo životního prostředí omezení prodlouží. "Omezujeme vstup teď ještě více než byl, a to na noční hodiny. Bude se to týkat území, kde už je omezen vstup. Turistické cesty, které budou otevřeny, ještě zpřesníme. Otevřeme ještě nějaké drobné úseky," uvedla Hubáčková. Podle ministryně se v noci park uzavře kvůli tomu, že do parku dochází turisté, kteří tam mnohdy rozdělávají také oheň.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď