Europoslanci žádají nová opatření EU vůči Bělorusku kvůli "pašování migrantů"

foto Ilustrační foto - Migranti v oblíčení polských vojáků na polsko-běloruských hranicích ve městě Usnarz Gorny, 1. srpna 2021.

Štrasburk - Zástupci největších frakcí Evropského parlamentu dnes vyzvali k novým opatřením Evropské unie v souvislosti s kroky běloruského režimu autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka. Při rozpravě na plenárním zasedání volali po zpřísnění sankcí i po zvážení obžaloby Lukašenka u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Reagují tak na pokračující represe vůči běloruské opozici i na údajné pašování migrantů k unijním hranicím organizované Lukašenkovým režimem.

Evropský parlament rozpravu uspořádal více než rok po prezidentských volbách, jejichž oficiální výsledek v podobě přesvědčivého Lukašenkova vítězství Západ neuznává. Volby provázela perzekuce opozičních kandidátů a masivní protesty, které se setkaly s tvrdou reakcí bezpečnostních složek.

"Rok po zmanipulovaných volbách zůstává situace v Bělorusku zoufalá," řekla Evropskému parlamentu eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová. K systematickým snahám umlčovat odpor proti režimu se nyní přidává "bezprecedentní využívání lidských bytostí k vytvoření tlaku na EU". Eurokomisařka těmito slovy odkazovala na tisíce migrantů, kteří se letos objevili u unijních hranic s Běloruskem. Tito lidé podle Johanssonové pochází z různých afrických a arabských zemí a jsou cíleně přepravováni k hranicím EU poté, co jsou "přilákáni" do Minsku.

Lukašenkův režim "překročil hranice lidskosti pašováním lidských bytostí", komentoval vývoj za sociálnědemokratickou frakci, která je v EP druhá největší, portugalský poslanec Pedro Marques. "EU musí reagovat, posílit a rozšířit sankce vůči lidem zodpovědným za státem organizované pašování a lidem, kteří nadále udržují režim při životě," míní.

Po zpřísnění sankčního režimu volali také za liberální skupinu Obnova Evropy Petras Auštrevičius a za zelené Sergey Lagodinsky. Řečník největší, lidovecké frakce v EP Andrius Kubilius zase podobně jako Lagodinsky zmínil potenciální soudní stíhání Lukašenka. Zodpovědnost za chování běloruského režimu zároveň připisoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

"EU musí dát jasně najevo, že bude-li Kreml pokračovat v současném přístupu k Bělorusku, EU bude muset zavést dodatečná omezující a odstrašující opatření vůči Rusku," řekl Kubilius.

Podle eurokomisařky Johanssonové je nicméně vývoj spojený s migranty důkazem "zoufalství" Lukašenkova režimu a toho, že stávající sankce jsou účinné. Postup Evropské komise proti "státem sponzorovanému pašování migrantů" funguje a počty zaznamenaných neregulérních příchodů z Běloruska v posledních týdnech výrazně klesly, řekla europoslancům. Komise minulý týden v reakci na dění na unijních hranicích navrhla přitvrdit vízová pravidla pro běloruské státní činitele.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď