Europoslanci se budou zabývat právním státem na Slovensku

foto Pietní místo v Bratislavě za zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerku na snímku z 28. února 2018.

Štrasburk - Evropský parlament se dnes večer bude zabývat zprávou skupiny europoslanců, která loni navštívila Slovensko kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Mise europarlamentu tehdy konstatovala, že na Slovensku přetrvávají obavy z korupce, která podkopává principy právního státu, a že navzdory výměně vlády se v praxi mnoho nezměnilo.

Skupina pak absolvovala podobnou misi na Maltě, kde byla předloni zavražděna reportérka Daphne Caruanová Galiziová.

"Pracovní skupina v průběhu své činnosti odhalila několik obecných nedostatků, které mohou oslabovat právní stát, dělbu moci a nezávislost soudnictví v některých členských státech," uvedli autoři textu, o němž dnes poslanci budou debatovat a v dubnu hlasovat. Text také zdůrazňuje, že vražda Caruanové Galiziové, Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové vyvolala obavy mezi novináři v celé Evropské unii.

Podle slovenské prokuratury čin souvisel s investigativní prací novináře. Z objednání vraždy nedávno vyšetřovatel obvinil kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera. Ten byl jedním z lidí, kterým se Kuciak ve svých článcích často věnoval.

Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o vazbách jednoho z nich, Antonia Vadaly, na blízké spolupracovníky tehdejšího premiéra Roberta Fica. Podle prokurátora se italská stopa v případu Kuciakovy vraždy nepotvrdila.

Vražda vyvolala v zemi největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi. V zájmu jejího řešení rezignoval z funkce premiér Robert Fico.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je úterý 18. února 2020

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď