Demokracii musíme chránit, jinak zanikne, řekla Čaputová v EP

foto Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová při svém projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku 19. října 2022.

Štrasburk - Pokud nebudeme demokracii chránit, můžeme být poslední generací, která ji zažije. V projevu v Evropském parlamentu to dnes uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Připomenula nedávnou homofobní vraždu dvou mladých lidí před podnikem navštěvovaným lidmi z komunity LGBT+ v Bratislavě a zdůraznila, že ochrana menšin je v demokracii zásadní. Hovořila také o vnitřních a vnějších krizích, kterým EU čelí, mimo jiné o ruské válce proti Ukrajině a související energetické krizi či o nenávistných projevech na internetu. V závěru pak citovala slova prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, že demokracie není jen politický systém, ale v první řadě systém morální.

Fotogalerie

Projev, kterému mnozí europoslanci po jeho skončení tleskali vestoje, slovenská prezidentka rozdělila do dvou částí. V úvodu hovořila anglicky, ve druhé části slovensky. Na začátku se soustředila zejména na význam demokracie a potřebu chránit menšiny.

"Můj vzkaz je dnes jasný: pokud nezačneme demokracii chránit, zanikne," řekla s tím, že "nedávná homofobní vražda Juraje a Matúše v ulicích Bratislavy nám tuto prostou pravdu tak bolestně připomenula". "Pokud nebudeme demokracii chránit, můžeme být poslední generací, která ji zažije," uvedla slovensky.

Rovnováha v Evropě je v posledních letech ohrožována pandemickou krizí a krizí bezpečnostní krizí, kterou vyvolala ruská invaze na Ukrajinu, poznamenala Čaputová. EU podle ní na obě krize zareagovala správně, slovenská prezidentka v této souvislosti mimo jiné poukázala na rozsáhlé sankce proti Rusku či na politickou, finanční a humanitární pomoc Ukrajině. "Z obou krizí si Evropané kromě strachu a obav odnesli velmi silný zážitek celoevropské empatie a jednoty. Právě tato zkušenost nám ukazuje, že nejlepší způsob, jak překonat všechny výzvy, kterým jako unie čelíme, je naše jednota, spolupráce a solidarita," řekla.

Čaputová hovořila také o vnitřních výzvách v členských státech. "Pokud nezvládneme tyto evropské krize, hrozí nám, že přerostou v krizi Evropy," uvedla a poukázala na skutečnost, že miliony evropských domácností a podniků jsou ohroženy růstem cen energií. "Jako unie se dnes musíme zabývat příčinami i důsledky této krize. Správná řešení by proto měla být evropská, společná a solidární," dodala.

Každá země v EU musí zůstat liberální demokracií, zdůraznila Čaputová. "Nestačí jen dosáhnout členství v tomto klubu, členství je třeba neustále aktualizovat jasným pochopením a respektováním společných hodnot. Hodnot jako právní stát, dělba moci a nezávislost soudnictví, svoboda médií nebo ochrana menšin," řekla. "Nedovolme, aby demokracie zahynula kvůli naivitě demokratů. Kvůli naivní víře, že demokratická práva a svobody budou pouze využívány a nikoli zneužívány," dodala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď