Europarlament odsoudil pronásledování krymských Tatarů

foto Pod dohledem silných policejních oddílů i vrtulníků a navzdory zákazu místních úřadů se dnes na Krymském poloostrově odehrály vzpomínkové akce k 70. výročí deportací krymských Tatarů. Na snímku shromáždění ve městě Simferopol.

Štrasburk - Evropský parlament dnes odsoudil pronásledování krymských Tatarů ruskými úřady na anektovaném ukrajinském autonomním poloostrově Krym a vyzval k justičnímu očištění a k propuštění všech krymskotatarských představitelů, kteří s připojením regionu k Rusku nesouhlasí. V přijatém usnesení europoslanci poznamenávají, že rozhodnutí ruských soudů vypovídají o zneužití justice jako politického nástroje k represím vůči nepohodlným osobám.

Europarlamentní rezoluce, která je právně nezávazná, konkrétně jmenuje osudy novináře Mykoly Semeny a místopředsedů krymskotatarského neoficiálního národního parlamentu Medžlisu Ilmiho Umerova a Achtěma Čijgoze.

Žurnalista Semena byl odsouzen za vyzývání k činnosti směřující k porušování územní celistvosti Ruska k podmíněnému trestu a k tříletému zákazu novinářské činnosti. Krymskotatarší političtí předáci Umerov a Čijgoz pak dostali tresty vězení v délce dvou a osmi let.

Usnesení europarlamentu se zmiňuje o případech dalších osob, které jsou kvůli nesouhlasu s ruskou anexí pronásledovány, a rovněž diskriminační opatření proti krymskotatarské menšině odsuzuje. Jako případ porušování práv krymských Tatarů evropský parlament označil zákaz činnosti Medžlisu, který ruské úřady označily za extremistickou organizaci.

Rusko i přes odpor Ukrajiny a Západu anektovalo poloostrov Krym po spěšně zorganizovaném referendu v březnu 2014.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 13:00 13°C

Celá předpověď