Eurokomisaře a farmaceutické firmy grilovali v EP

foto Sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburgu

O možnostech zvýšení kapacit a zlepšení dodávek vakcín proti covidu-19 ve čtvrtek diskutovali poslanci Evropského parlamentu (EP) s eurokomisaři pro vnitřní trh a pro zdravotnictví Thierrym Bretonem a Stellou Kyriakidisovou i s farmaceutickými společnostmi.

Členové výboru EP pro životní prostředí (ENVI) a výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) vyslechli zástupce farmaceutického průmyslu zapojeného do vývoje, výroby a distribuce vakcín proti covidu-19 v Evropské unii.

Europarlament už v různých výborech i na plenárních zasedáních uspořádal několik diskusí o nejrůznějších aspektech očkovací strategie proti covidu-19. Na poslední, únorové rozpravě na plenárním zasedání poslanci zdůraznili, že Evropská unie musí pokračovat ve společném úsilí v boji proti koronavirové pandemii a neodkladně přijmout opatření k urychlení výroby vakcín, aby splnila očekávání svých občanů.

Na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) byly v EU dosud schváleny tři vakcíny proti covidu-19, a to společností BioNTech-Pfizer, Moderna a AstraZeneca. S dalšími třemi farmaceutickými firmami byly uzavřeny smlouvy, které umožní nákup vakcín, jakmile se osvědčí jako bezpečné a účinné: Johnson & Johnson (byla podána žádost o podmínečné rozhodnutí o registraci), Sanofi-GSK a CureVac (obě jsou předmětem průběžného přezkumu). Průzkumná jednání byla rovněž uzavřena se společnostmi Novavax a Valneva.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 21. října 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď