Bílý dům: Trump zatím nemá přesný plán úderu na Sýrii

foto Spojené státy v reakci na chemický útok v provincii Idlib zaútočily 7. dubna 2017 na leteckou základnu na západě Sýrie. Na snímku je vypálení střely s plochou dráhou letu Tomahawk z válečné lodi USS Ross.

Washington/Moskva/Londýn/Damašek - Americký prezident Donald Trump zatím nestanovil přesný časový plán úderu na Sýrii, kterým pohrozil v odvetě za údajný chemický útok spáchaný syrským režimem. Podle agentury Reuters to dnes uvedla mluvčí Bílého domu s tím, že prezident zvažuje řadu možných reakcí, mezi nimiž nejsou pouze ty vojenské. Trump vyvolal napjatá očekávání dřívějším výrokem na twitteru, když vyzval Rusko, aby se připravilo na americký útok v Sýrii.

"Podle prezidenta je za tento útok chemickými zbraněmi odpovědná Sýrie a Rusko," uvedla Trumpova mluvčí Sarah Sandersová k sobotnímu útoku v syrské Dúmě, kde podle opozičních zdrojů zemřely desítky lidí. Dodala, že Rusko podle Trumpa nehraje pozitivní roli v řešení syrského konfliktu, Trump však prý doufá, že se to změní.

Možnosti reakce řešil dnes Trumpův bezpečnostní tým, jehož zasedání vedl viceprezident Mike Pence. Jasné závěry však podle Sandersové nepadly. Na stole je celá řada možností včetně nevojenských, raketové údery zmíněné v Trumpových tweetech jsou jen jednou z nich, dodala mluvčí.

V očekávání útoků na Sýrii už vydala evropská agentura pro řízení letového provozu Eurocontrol varování leteckým společnostem pro lety ve východním Středomoří. Syrské vládní síly podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyklízejí hlavní letiště a vojenské letecké základny.

Generální štáb ruské armády dnes informoval, že ruská vojenská policie ve čtvrtek vstoupí do Dúmy, aby tam zajišťovala bezpečnost. Ruský poslanec Vladimir Šamanov prohlásil, že Rusko je ohledně Sýrie v kontaktu s americkým sborem náčelníků štábů a prostřednictvím Turecka i s NATO.

Bílý dům údajně bude usilovat o to, aby nynější reakce odradila syrský režim od dalšího použití chemických zbraní. Ministr obrany James Mattis ale podle serveru Politico požaduje, aby USA nejprve připravily širší strategii pro Sýrii. Spojené státy podle šéfa Pentagonu navíc stále analyzují zpravodajské informace o chemickém útoku v Sýrii. "Pořád na tom pracujeme," řekl Mattis.

Rusko dalo najevo, že bude americký útok považovat za válečný zločin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že by akce mohla destabilizovat celý region a že Rusko stále podporuje "nezávislé a objektivní vyšetření" událostí v Dúmě. "Nejsme účastníky twitterové diplomacie. Jsme stoupenci seriózních přístupů," prohlásil mluvčí.

Zatímco USA obviňují Damašek, Rusko tvrdí, že věc je třeba vyšetřit a nasazení chemických bojových prostředků dokázat. Kreml trvá na tom, že obviňování syrské armády z chemického útoku není založeno na faktech. Ruský velvyslanec v Libanonu Alexandr Zasypkin se odvolal na předchozí prohlášení vedení ruské armády, když řekl, že všechny rakety vypálené na Sýrii budou sestřeleny a že se bude útočit i na místa jejich odpalu.

"Rusko hrozí sestřelením všech raket vypálených na Sýrii. Připrav se Rusko, protože (rakety) přijdou, pěkné a nové a 'chytré'! Neměli byste být partnery toho Plynem Vraždícího Zvířete, které zabíjí vlastní lidi a raduje se z toho," tweetoval v odpověď Trump.

Podle Damašku je obviňování z použití chemických zbraní průhlednou záminkou a má se stát "chatrným a neopodstatněným" ospravedlněním útoku na Sýrii.

K USA jsou připraveny připojit se někteří jejich spojenci. Francouzský prezident Emmanuel Macron ujistil, že případný odvetný útok bude zaměřen na chemické provozy syrské vlády.

Britská premiérka Theresa Mayová dnes prohlásila, že všechny indicie nasvědčují tomu, že za útok v Dúmě jsou odpovědné syrské úřady a že tak šokující útoky nemohou zůstat bez odpovědi. Podle šéfa britských labouristů Jeremyho Corbyna by měl mít při jakékoli vojenské akci v Sýrii své slovo také britský parlament.

Izraelská vláda dnes uspořádala bezpečnostní konzultace kvůli obavě, že případný raketový útok USA na Sýrii může vyvolat napadení židovského státu ze strany syrské nebo íránské armády.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď