EU uvolní další v přepočtu 4,3 miliardy Kč na pomoc v Sýrii

foto Lidé odjíždějí kvůli tvrdým bojům ze syrské provincie Idlib na severozápadě země.

Ankara - Evropská unie uvolní dalších 170 milionů eur (4,3 miliardy Kč) na zmírnění humanitární krize v Sýrii. Po setkání s tureckými představiteli v Ankaře to dnes podle agentur oznámil šéf unijní diplomacie Joseph Borrell. Dodal, že EU a Turecko mají společný zájem na tom, aby válka v Sýrii co nejdříve skončila.

"Oznámili jsme dodatečnou humanitární pomoc ve výši 170 milionů eur, abychom mohli dále pomáhat nejzranitelnějším osobám v Sýrii," uvedl Borrell. Šedesát milionů eur (1,5 miliardy Kč) z avizované pomoci by mělo putovat na zmírnění humanitární krize přímo na severovýchodě Sýrie.

Šéf unijní diplomacie Borrell a eurokomisař pro krizové řízení Janez Lenarčič se dnes v Ankaře sešli mimo jiné s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, ale také s tamními ministry vnitra, zahraničí a obrany.

"Máme společný zájem a sice ukončit konflikt v Sýrii," řekl po schůzkách Borrell. Šéf unijní diplomacie vyjádřil solidaritu s Tureckem, na jehož území nyní pobývá asi 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Zároveň ale řekl, že jednostranná opatření ze strany Ankary "nepřinesou odpovědi". Evropská unie podle Borrella očekává od Turecka, že bude dodržovat migrační dohodu z roku 2016, v níž slíbilo pomoci zastavit migrační vlnu do unie výměnou za evropskou finanční pomoc.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu na twitteru napsal, že v rozhovoru s Borrellem zdůraznil, že EU neplní své sliby a bude muset převzít svou část zodpovědnosti.

Od pátku k turecko-řecké hranici přicházejí tisíce migrantů, kteří reagovali na oznámení Ankary, že už nebude bránit přechodům běženců do EU. Podle dnešní informace řecké televize Skai je nyní u hranice přibližně 12.500 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď