EU se snaží najít řešení pro afghánské pracovníky a jejich rodiny, uvedla EK

foto Bojovníci Tálibánu hlídkují před prezidentským palácem v Kábulu, 16. srpna 2021.

Brusel - Evropská unie se společně se členskými státy snaží urychleně najít řešení pro přesídlení afghánských pracovníků a jejich rodin do bezpečí, uvedl dnes mluvčí Evropské komise. Kvůli situaci v Afghánistánu se v úterý sejdou ministři zahraničí unijní sedmadvacítky, oznámil dnes zároveň šéf diplomacie EU Josep Borrell.

Evropské země od víkendu zintenzivňují operace na evakuaci svých diplomatů i afghánských občanů, kteří jim poskytovali své služby, a to kvůli rychlému postupu radikálního hnutí Tálibán.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka Česko jedná o mezivládní spolupráci při evakuaci. Hamáček uvedl, že některé země ještě nebyly schopny své letouny do Kábulu dostat. Česko v této věci podle něj vede jednání "o nějaké formě mezivládní spolupráce s cílem pomoci co nejvíce lidem". První let z Kábulu dosedl v Praze dnes ráno, dopoledne vyrazil do Afghánistánu druhý armádní letoun.

"Záležitost je velmi naléhavá, bereme to vážně a pokračujeme v usilovné práci - společně se členskými státy - na implementaci rychlých řešení pro (afghánské pracovníky) a zaručení jejich bezpečnosti," uvedl mluvčí EK.

"Vzhledem k poslednímu vývoji v Afghánistánu a po intenzivním kontaktu s partnery v posledních dnech a hodinách jsem se rozhodl svolat mimořádné jednání ministrů zahraničí EU na zítřejší odpoledne pro první vyhodnocení," napsal Borrell na twitteru. "Afghánistán stojí na rozcestí. Ve hře je bezpečnost a zdraví jeho občanů, stejně jako mezinárodní bezpečnost," dodal šéf unijní diplomacie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď