EU se chystá na neřízený brexit, Londýn vyzývá k respektu

foto Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt

Berlín/Paříž/Londýn - Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt vyzval Evropskou unii, aby v rozhovorech o brexitu přestala odmítat každý návrh Londýna. V dnešním rozhovoru s BBC také prohlásil, že Spojené království unijnímu tlaku nepodlehne. Francie nadále v dohodu o brexitu věří, připravuje se ale i na možnost neřízeného odchodu Británie z bloku. Pokud k takové situaci skutečně dojde, německá vláda podle informací agentury Reuters očekává jen malé dopady na německý pracovní trh.

"Pokud je postoj EU takový, že bude ke každému návrhu Spojeného království jen říkat ´ne´ a my nakonec kapitulujeme, skončíme buď jako Norsko, nebo v EU zůstaneme, tak v takovém případě se v hodnocení britského lidu hluboce zmýlili," řekl Hunt. Narážkou na Norsko připomněl model vztahů mezi Oslem a Bruselem, kdy skandinávské království sice není členem EU, je ale s blokem těsně svázáno a podílí se na jeho jednotném trhu. Ačkoli musí Norsko dodržovat unijní pravidla, rozhodnutí přijímaná v Bruselu nemůže přímo ovlivňovat.

Hunt, který v britském referendu v roce 2016 hlasoval pro setrvání v EU, rovněž řekl, že Britové jsou stále více odhodláni opustit unii i bez dohody. Varoval také před tím, aby si EU nepletla britskou vstřícnost se slabostí.

Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová v debatě s rozhlasovou stanicí France Info řekla, že v brexitovou dohodu s Londýnem věří, ale je nutné se připravit i na druhou možnost. "Představme si, že se nedohodneme. Proto říkáme, že se musíme připravit i na to," řekla.

O takové možnosti očividně uvažuje i kabinet německé kancléřky Angely Merkelové. Ten podle magazínu Der Spiegel odpověděl na dotaz strany Levice, že vystoupení Británie z EU bez dohody bude mít na německý pracovní trh relativně malý dopad.

Británie opustí Evropskou unii příští rok 29. března. S blížícím se termínem se ale krátí čas potřebný k uzavření dohody o odchodu. EU chce, aby dohoda byla v zásadě jasná na nadcházejícím říjnovém summitu EU, poté by se konala mimořádná vrcholná schůzka EU, která by takový dokument finálně potvrdila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 19. července 2019

Očekáváme v 11:00 25°C

Celá předpověď