EU pečlivě přezkoumá obchodní dohodu mezi USA a Čínou

foto Loď s kontejnery v čínském přístavu Čching-tao.

Washington/Londýn - Evropská unie přezkoumá obchodní dohodu uzavřenou mezi Spojenými státy a Čínou a zaměří se na to, zda odpovídá globálním pravidlům o obchodu. Řekl to dnes evropský komisař pro obchod Phil Hogan.

USA a Čína ve středu podepsaly počáteční dohodu, která zmírňuje jejich obchodní válku trvající 18 měsíců. Čína se v dohodě zavázala nakoupit v příštích dvou letech z USA navíc zboží za 200 miliard USD (4,5 bilionu Kč) výměnou za zrušení některých amerických cel.

"Ďábel je v detailu," prohlásil Hogan na tiskové konferenci. Upozornil, že doposud byly podrobnější informace spíše náznakové. Navíc obě země vybraly postup, který je mimo obvyklý rámec uzavírání obchodních smluv a jednají přímo na dvoustranném základě. Bude tedy nutné posoudit, zda je to v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO), dodal Hogan.

Dohoda také podle Hogana neřeší strukturální reformy v Číně, které EU a USA požadují. EU proto bude chtít vědět, co je na programu v rámci jednání o druhé fázi americko-čínské obchodní dohody.

Hogan rovněž upozornil na spor mezi USA a EU týkající se státních podpor pro výrobce letadel Airbus a Boeing. Prohlásil, že pokud se nepodaří USA a EU vyřešit jejich spory, bude z toho nakonec těžit Čína a její letecký průmysl, napsala agentura Reuters.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je čtvrtek 13. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď