EU může podle Petříčka v Libyi využít svou operaci Sophia

foto Tomáš Petříček před jednáním ministrů zahraničí EU v Bruselu 20. ledna 2020.

Brusel - Země Evropské unie by ke kontrole zbraňového embarga OSN v Libyi mohly využít obnovenou operaci Sophia, jejímž cílem byl původně v první řadě boj proti pašerákům lidí ve Středozemním moři. Českým novinářům v Bruselu to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček, který s unijními kolegy probíral možnosti zapojení EU do řešení libyjské krize. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella chce unie mít o další strategii jasno zhruba do měsíce.

Ministři dnes v Bruselu hodnotili výsledky nedělní berlínské konference o Libyi, na níž se vůdci a přední politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či EU shodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole.

Borrell před jednáním prohlásil, že EU by se mohla zapojit do dohledu nad plněním této dohody a nevyloučil, že by ke kontrole případného příměří mohla unie vyslat do Libye vojáky evropských zemí.

"Je to jedna z variant, v tuto chvíli má Josep Borrell mandát prostřednictvím pracovních skupin představit konkrétní návrhy," řekl po jednání Petříček. Případné nasazení českých vojáků by musela schválit vláda, připomněl ministr.

O přímém vojenském angažmá však dnes ministři nediskutovali, neboť jeho podmínkou by bylo reálné příměří, které zatím nenastalo. Účast vojáků v rámci mise EU by navíc musely schválit všechny členské země, což podle některých diplomatů není příliš pravděpodobné.

Ministři se podle Petříčka zabývali možností "revize mandátu Sophie", jejímž prostřednictvím by evropské země mohly lépe dohlížet, zda se do Libye navzdory zákazu nedovážejí zbraně.

Námořnictvo unijních zemí zahájilo operaci pojmenovanou po dívce, která se narodila zachráněné migrantce přímo na palubě záchranné lodi, v roce 2015. Od té doby se podařilo zachránit tisíce lidí, kterým na přetížených člunech hrozilo utonutí. EU však také čelila kritice, že operací motivuje migranty, kteří spoléhají, že je záchranné lodi dopraví k evropským břehům. Mandát akce sice formálně platí do konce března, členské země však loni přestaly poskytovat svá plavidla a Sophia proto de facto neprobíhá.

"Je důležité oživit operaci Sophia, ale kontrola embarga bude vyžadovat i satelitní a leteckou techniku," prohlásil po jednání Borrell, podle něhož do Libye většina zbraní proudí přes pozemní hranici v poušti. Případné další unijní aktivity týkající se Libye budou podle Borrella záležet na tom, zda se současnou snahou o příměří skutečně podaří dosáhnout klidu zbraní.

O další strategii by unijní země měly mít jasno do příštího jednání ministrů zahraničí, které je plánováno na polovinu února, dodal Borrell.

V konfliktu v zemi, která je nestabilní od pádu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, nyní proti sobě stojí premiér Fáiz Sarrádž, jehož mezinárodně uznaná vláda má nyní pod kontrolou jen malé území kolem hlavního města Tripolisu, a polní maršál Chalífa Haftar, jehož jednotky ovládají většinu země, z níž do Evropy míří velké množství migrantů.

Příměří v Libyi se zatím nedaří zcela prosadit. Kontrolu nad jeho případným dodržováním už nabídla Itálie. V zemi má z historických důvodů dobré kontakty. Na zklidnění situace má Řím velký zájem také proto, že Itálie je hlavní destinací pro africké migranty vyplouvající od libyjského pobřeží.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 11:00 6°C

Celá předpověď