EU musí jít cestou “zelených” plynových elektráren Část II

foto Stožár vysokého napětí, energie, elektřina - ilustrační foto

Ekologické elektrárny na plyn jsou rozhodující překlenovací technologií, která vede k vytvoření klimaticky neutrální ekonomiky. Je to tom přesvědčena členka představenstva společnosti Siemens Maria Ferrarová, autorka komentáře pro deník Handelsblatt.

Ekologické plynové elektrárny jsou směrodatné pro to, aby bylo možné zajistit plynulost energetických dodávek při stoupající poptávce. Právě v situacích, kdy se nedaří získat z obnovitelných zdrojů předpokládané množství megawattů, mohou “zaskočit” šetrná zařízení na plyny. Tedy přesně v okamžicích, kdy slunce málo svítí a vítr nefouká, jak by měl. 

Jistě, proti plynu panuje řada výhrad. Zůstává ale v platnosti, že v porovnání s uhlím vypouští plynové elektrárny o dvě třetiny méně CO2. Proto je důležité, že Evropská komise učinila, jak učinila, a začlenila zemní plyn do dočasných “zelených” možností. 

Zejména pro Německo, s ohlášeným odchodem od jádra, platí, že bez investic do stávajících plynových zařízení nemá šanci splnit vytyčené klimatické mety. Už dnes je technologicky možné, aby plynové elektrárny současně používaly i vodu, což umožní, aby při dostatečném množství využitelného vodního příkonu jely tyto podniky bezemisně, čili bez plynu. Politická rozhodnutí musí nasměrovat investiční podmínky takovým způsobem, aby se provozovatelům tento bezzplodinový chod plynových zdrojů “na vodu” vyplatil. 

Nové, inovativní technologické vymoženosti potřebuje celá Evropa. Také z tohoto důvodu je dobré, abychom taxonomii Evropské komise ocenili, míní finanční ředitelka Siemens Energy Ferrarová. Transparentní posuzování, co je udržitelné a co ne, přiměje firmy, aby odhalily celé portfolio svých činností. Pro banky a investory bude takto napříště jednodušší vyhodnocování, jak se daný subjekt chová ekologicky. Dá se očekávat, že pro “hříšníky” bude složitější získávat prostředky než pro "vzorné žáky”. 

Navíc za stavu, kdy je v EU k dispozici o hodně více peněz na vědu a výzkum, než tomu bylo v nedávné minulosti. Mohou za to státní podpůrné programy, stejně jako nové fondy unie. K tomu je dobré připočítat, že existuje větší množství rizikového kapitálu, jež je připraven pro investice do klimaticky nezávadných technologií, jako je například bezpečné skladování zásob uhlí. Přesto vyžaduje podpora udržitelných postupů a metod další přídavné podněty, aby se skutečně zabydlely v průmyslovém prostředí a byly dlouhodobě efektivní. 

Je totiž nabíledni, že se stále více soukromých investorů bude zajímat o dlouhodobé zhodnocení svých podílů, namísto aby usilovali o krátkodobý zisk. K tomu, aby se změny v energetickém sektoru a ekonomice obecně staly realitou, musí přispět v zásadě každý. Vyspělé průmyslové státy jsou od toho, aby šly příkladem: inovacemi, udržitelným financováním, mezisektorovou spoluprací. Optikou globálně aktivních subjektů by pak bylo v každém případě žádoucí, kdyby dlouhodobě udržitelné taxonomické standardy našly shodnou odezvu v taxonomiích ve zbytku světa.

EU musí jít cestou “zelených” plynových elektráren Část I

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď