EU musí být aktivnější v ochraně veřejného zdraví, tvrdí europoslanci

foto Evropský parlament, vlajky EU - ilustrační foto

Pandemie onemocnění covid-19 ukázala, že EU potřebuje silnější nástroje pro řešení mimořádných událostí v oblasti zdraví. Vyplývá to ze středeční plenární rozpravy s komisařkou pro zdraví Stellou Kyriakidesovou, na kterou naváže europarlament dnes nelegislativním usnesením o budoucí strategii EU v oblasti veřejného zdraví.

Poslanci v rozpravě zdůraznili potřebu vzít si z koronavirové krize relevantní ponaučení. Mnoho řečníků se v této souvislosti zasadilo o posílení role Evropské unie v oblasti ochrany zdraví.

Systémy zdravotní péče v celé unii musí být do budoucnosti lépe vybavené a koordinované, neboť žádný členský stát nedokáže čelit zdravotním hrozbám podobného rozsahu jako současná pandemie nákazy covid-19 samostatně, zdůraznili poslanci.

Část zákonodárců zmínila i posílení role EU v oblasti řešení nedostatku cenově dostupných léků a ochranných pomůcek a podpory výzkumu. Někteří poslanci také požadovali posílení Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a Evropské agentury pro léky (EMA), další prosazovali vytvoření Evropské zdravotní unie se souborem minimálních evropských norem.

Videozáznam plenární rozpravy je k dispozici zde. Parlament bude hlasovat o návrhu nelegislativního usnesení v pátek odpoledne – výsledky hlasování by měly být oznámeny v 18 hodin.

Dělba práce

Hlavní zodpovědnost za oblast veřejného zdraví a zejména za systémy zdravotní péče leží v rukou členských států. Evropská unie však sehrává důležitou roli ve zlepšování veřejného zdraví, předcházení nemocem a v boji proti nim, omezování zdrojů rizik pro lidské zdraví a harmonizaci strategií mezi členskými státy v oblasti zdraví.

Parlament je dlouhodobým zastáncem vytvoření konzistentní politiky EU v oblasti veřejného zdraví. Poslanci v květnovém usnesení k přepracovanému návrhu dlouhodobého rozpočtu a plánu ekonomické obnovy EU vyzvali Komisi k vytvoření nového samostatného evropského programu pro oblast zdraví.

Komise od té doby představila návrh na vznik programu EU4Health pro období 2021–2027 s rozpočtem v objemu 9,4 miliardy eur, který by měl být součástí plánu obnovy EU pro příští generace.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď