EU je pro zařazení dvojí kvality potravin mezi nekalé praktiky

foto Nákup, vozík, potraviny, samoobsluha, supermarket, jídlo. Ilustrační foto.

Brusel - Velvyslanci zemí Evropské unie se dohodli na kompromisním návrhu změn pravidel ochrany spotřebitelů v EU. Rumunskému předsednictví to umožní už v březnu začít s Evropským parlamentem (EP) vyjednávat o konečné podobě příslušných legislativních změn. Mezi novinkami je i zařazení takzvané "dvojí kvality potravin" mezi nekalé a tudíž nedovolené praktiky. Je to věc, o kterou Česká republika a další země ze střední a východní části unie dlouhodobě usilovaly.

Nově tak má být za nekalou obchodní praktiku pokládáno, pokud je v jednom členském státě nabízeno zboží jako identické se zbožím na trhu v jiné zemi, ačkoliv má výrazně jiné složení nebo charakteristiku, pokud to není oprávněné legitimními a objektivními faktory.

Mezi změnami je také harmonizace pravidel pro určování pokut. Země si pro významné a několik států EU zasahující prohřešky budou moci stanovit hranici nejméně na čtyřech procentech ročního obratu firmy v dané zemi, ale i vyšší.

Poškození zákazníci mají mít právo na finanční kompenzace či odstoupení od smlouvy, pokud se stanou obětí nespravedlivých obchodních praktik nebo třeba agresivního marketingu.

Nová pravidla mají kromě jiného přinést i větší průhlednost a jistoty pro spotřebitele při nakupování na internetu. Obchodníci jim budou muset poskytovat více informací.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď