EU chystá vlastní Hedvábnou stezku, své infrastrukturní projekty ve světě

foto Ilustrační foto - Německý ministr zahraničí Heiko Maas na tiskové konferenci v Berlíně 18. května 2020.

Brusel - Evropská unie se chystá vybudovat v různých oblastech světa řadu infrastrukturních projektů, které by posílily její propojení a zároveň geopolitický vliv. Ministři zahraničí členských zemí dnes schválili základní obrysy plánu, který je mimo jiné reakcí na čínský projekt nové Hedvábné stezky označovaný jako Pás a stezka, jež někteří evropští politici vidí kriticky. Konkrétní návrhy projektů včetně možností jejich soukromého financování by podle ministrů měla připravit Evropská komise do jara příštího roku.

Evropský blok novou společnou iniciativou navazuje na nedávné přísliby skupiny ekonomicky vyspělých států G7, které se shodly na nutnosti čelit rostoucímu vlivu Pekingu.

"Vidíme, jak Čína využívá hospodářské a finanční prostředky ke zvyšování svého politického vlivu všude ve světě. Vzdychat nad tím je k ničemu, musíme nabídnout alternativy," řekl dnes novinářům na okraj jednání s kolegy v Bruselu německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Ministři se shodli na tom, že unijní exekutiva by měl do jara vytipovat "globálně viditelné projekty a akce s velkým dopadem", které by sedmadvacítka mohla v příštích letech uskutečnit v různých částech světa. Infrastrukturní projekty musí být ekologicky udržitelné, založené na unijních pravidlech a nenarušovat konkurenční prostředí. Podrobnosti jejich financování jsou zatím neznámé, unie chce výrazně stimulovat soukromé investice.

"Pokud se Evropská unie bude více angažovat ve financování infrastrukturních projektů ve světě, tak by to měla být příležitost pro evropské, tedy i pro české firmy," řekl po jednání novinářům český ministr zahraničí Jakub Kulhánek, podle něhož však hledání firem pro uskutečnění jednotlivých plánů je zatím věcí budoucnosti.

Čína se v posledních letech snaží svými projekty posílit vzájemný obchod a zvýšit své investice a vliv ve většině asijských zemí, ale i na dalších kontinentech. Pomoci k tomu má vybudování sítě železnic, přístavů a další infrastruktury. Řada evropských zemí či Spojené státy to vnímají jako nezdravé posilování vlivu čínského totalitního režimu a chtějí jej vyvážit. Někteří unijní politici včetně maďarského premiéra Viktora Orbána či českého prezidenta Miloše Zemana se však k Pekingu stavějí vstřícněji.

S vlivem Číny, ale například i Ruska, souvisí také téma využití digitálních technologií v geopolitickém souboji o vliv, o němž dnes unijní ministři zahraničí rovněž hovořili. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella se shodli, že by EU měla více využívat své schopnosti na tomto poli, aby možnému zneužívání umělé inteligence či sledovacích technologií předcházela. "Globální hráči využívají tyto nové technologie, aby manipulovali s informačním prostředím, ovlivňovali veřejné debaty a zasahovali do demokratických procesů," konstatoval Borrell. EU má podle něho kapacitu k tomu, aby se zasadila, aby využívání technologií nevedlo k porušování hodnot demokracie či právního státu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď