EU chce lépe reagovat na kyberútoky, také uvalováním sankcí

foto Ilustrační foto - Francouzský prezident Emmanuel Macron

Brusel - Evropská unie chce posílit své možnosti reagovat a bránit se kybernetickým útokům, včetně možnosti uvalování sankcí. V Bruselu se na tom dnes shodli šéfové států a vlád zemí osmadvacítky. Návrhy Evropské komise týkající se kybernetické bezpečnosti by se podle nich proto měly posuzovat jako prioritní. Část závěrů týkající se migrační problematiky a mezinárodní kooperace zdůrazňuje kromě jiného význam ochrany vnější hranice bloku a potřebu spolupráce s Afrikou.

Přijetím závěrů týkajících se vnitřní bezpečnosti, migrace a spolupráce EU s africkými státy dnes brzy odpoledne skončila formální část říjnového summitu unie. Nyní se u pracovního oběda v rámci "eurosummitu" rozšířeného také o země EU, které eurem neplatí, baví o prohlubování hospodářské a měnové unie. Přijetí závěrů a začátek oběda potvrdil na twitteru Preben Aaman, mluvčí předsedajícího unijních vrcholných schůzek Donalda Tuska.

Diplomaté už dopředu označovali dnes odsouhlasený text za silný. Je v něm připomenuto starší unijní odsouzení útoku nervovou látkou v britském Salisbury i nedávný pokus o kybernetický útok na budovu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu. Z něj Nizozemci i Britové viní ruskou vojenskou rozvědku, v přijatém textu ale není Ruská federace přímo zmíněna.

"Podobé hrozby a útoky posilují naše společné odhodlání dál posílit vnitřní bezpečnost Evropské unie a naši schopnost a možnosti odhalovat, bránit, narušovat a odpovídat na nepřátelské aktivity zahraničních zpravodajských sítí," a to jak na území členských států, tak na internetu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je neděle 24. března 2019

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď