EU a Londýn ve čtvrtek obnoví rozhovory o budoucích vztazích

foto Předseda Evropské rady Charles Michel na tiskové konferenci v Bruselu 2. října 2020.

Brusel - Evropská unie a Británie ve čtvrtek obnoví přerušené rozhovory o budoucích vztazích. Po telefonátu s šéfem unijních vyjednavačů Michelem Barnierem to dnes oznámil jeho britský protějšek David Frost. Barnier předtím v Evropském parlamentu prohlásil, že dohoda je na dosah, pokud budou obě strany postupovat konstruktivně. Británie od minulého týdne odmítala v jednáních pokračovat, dokud EU zásadně nezmění přístup a nepřestane požadovat jednostranné ústupky. Předseda Evropské rady Charles Michel ráno řekl, že osud dalších vyjednávání je v rukou Londýna.

Ačkoli na dojednání úmluvy o pobrexitových vztazích zbývá již jen několik týdnů, rozhovory byly od minulého pátku zablokované. Britský premiér Boris Johnson nebyl spokojen s výsledkem čtvrtečního unijního summitu a prohlásil, že další jednání nemají smysl, pokud k nim Brusel nezačne přistupovat výrazně vstřícněji.

"Spojené království musí učinit zásadní rozhodnutí o své vlastní budoucnosti," vzkázal dnes Michel do Londýna v projevu k evropským zákonodárcům, které seznámil s výsledkem summitu. Šéfové států a vlád ve čtvrtek vyzvali k pokračování rozhovorů a apelovali na Londýn, aby učinil další "nutné kroky" k dosažení kompromisu. Ty se mají týkat především pravidel hospodářské soutěže, dohledu nad dodržováním závazků a práv na rybolov v britských vodách.

"Naši britští přátelé říkají, že chtějí dodržovat nejvyšší standardy. Pokud je to pravda, proč se k nim nezavážou? Nepotřebujeme slova, potřebujeme záruky," prohlásil dnes Michel na adresu neochoty Londýna sladit podmínky pro podnikání britských firem včetně pravidel státní pomoci s těmi unijními.

Evropský blok podle něj nebude ustupovat ani v otázce rybolovu, neboť brexit nebyl volbou rybářů z unijních zemí a neměli by za něj nést následky. Právě omezení jejich přístupu do britských vod je přitom pro britského premiéra Borise Johnsona stále klíčovou podmínkou pro uzavření dohody.

"Dohoda je na dosah, pokud budou obě strany ochotny postupovat konstruktivně a činit kompromisy," podotkl Barnier před tím, než se telefonicky spojil s Frostem. Dodal, že pro EU bude i nadále zásadní udržet jednotnou pozici všech členských zemí.

Hlavní britský vyjednavač večer na twitteru oznámil, že obě strany opět nalezly společný základ pro jednání. "Intenzivní rozhovory budou probíhat každý den a začnou zítra (ve čtvrtek) odpoledne v Londýně," upřesnil Frost.

Obě strany jsou si vědomy, že na jednání mají již jen několik týdnů. Případnou smlouvu musí totiž potvrdit i národní parlamenty a také EP. Ten tak může učinit nejpozději na plenární schůzi plánované na polovinu prosince. Pokud do té doby nebude dohoda hotova, začne se přes Lamanšský průliv od ledna obchodovat na základě pravidel Světové obchodní organizace se všemi cly a komplikacemi, které to bude znamenat.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič dnes v europarlamentu připomněl, že Británie se již loni v dřívější dohodě o svém vystoupení zavázala dodržovat řadu podmínek včetně toho, že nevznikne tvrdá hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem. Části této dohody ovšem porušuje návrh zákona o vnitřním trhu, který schválila britská Dolní sněmovna.

"Ať bude dohoda či ne, výstupní smlouva musí být respektována," prohlásil dnes Šefčovič.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 24. listopadu 2020

Očekáváme v 9:00 0°C

Celá předpověď