EU a Kanada chtějí posílit spolupráci i obchod, shodli se lídři

foto Předseda Evropské rady Charles Michel, kanadský premiér Justin Trudeau a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Brusel - Evropská unie chce s Kanadou posílit spolupráci v řadě oblastí od očkování proti covidu-19 po klimatické změny. Oznámili to dnes lídři unijních institucí po pondělním jednání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Obě strany se podle nich dohodly také na rozšiřování možností vzájemného obchodu a snaze předcházet nedostatku kritických surovin. Lídři EU zopakovali příslib, že unie plně převede do praxe společnou obchodní dohodu CETA, kterou stále neratifikovala přibližně desítka členských zemí.

"Tato dohoda je dobrá pro naše obyvatele, podniky a přispěje k oživení ekonomik po pandemii," prohlásil dnes na adresu obchodní úmluvy podepsané před více než čtyřmi lety předseda Evropské rady Charles Michel. Dohoda, která odstraňuje většinu celních bariér, přispěla jen v roce 2019 ke zvýšení objemu obchodu o čtvrtinu. Smlouva však zatím platí pouze provizorně, neboť ji dosud neratifikovaly některé unijní země včetně Německa, Polska či Slovenska. Pokud některý stát dohodu definitivně odmítne, platit přestane.

Lídři EU se s Trudeauem dohodli na pokračování vývozu vakcín proti nemoci covid-19, vyráběných v Evropě, do Kanady. Do padesátimilionové země z unijních států zamířilo dosud 16 milionů dávek, což je více než polovina celkové kanadské zásoby. Obě strany potvrdily, že budou poskytovat vakcíny chudším zemím v rámci programu COVAX a budou usilovat o lepší spolupráci v celosvětovém zvládání pandemie a jejích hospodářských následků. "Nevnímáme proces očkování jako závod mezi zeměmi, ale jako závod s časem," uvádí společné prohlášení lídrů.

Dlouholeté partnerské strany se dohodly i na tom, že prověří možnosti většího dovozu surovin a dalších materiálů, aby předešly jejich možnému nedostatku v případě opakování krize způsobené covidem-19. "My Evropané chceme více různorodý dovoz, který by tolik nezávisel na zemích jako je Čína," uvedla po jednání šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Důležitým tématem je podle ní pro EU i Kanadu podpora klimaticky šetrného hospodářství, v níž se chtějí zaměřit mimo jiné na zpoplatňování neekologické výroby a dovozu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 2. srpna 2021

Očekáváme v 7:00 15°C

Celá předpověď