ESA hledá nové astronauty, vyšle je na Měsíc a možná na Mars

foto Ilustrační foto - Italská kosmonautka Samantha Cristoforettiová na snímku z roku 2015.

Paříž - Evropská kosmická agentura (ESA) dnes oznámila otevření výběrového řízení na nové astronauty. Poslední podobný konkurz se uskutečnil před 11 lety, napsala agentura AP. Vzhledem k programům, do kterých je agentura zapojena, se zřejmě noví astronauti podívají na Měsíc a možná na Mars. Do řízení se mohou hlásit od konce března do konce května občané členských států ESA, a to včetně Čechů.

"Jsme zapojeni do programu Artemis, díky kterému se lidé vrátí na Měsíc," uvedl britský astronaut Timothy Peake. Podle něj je také možné, že letos vybraní adepti zanechají první lidskou stopu na Marsu.

Podle generálního ředitele ESA Jana Wörnera výběr zaručí "přenos vědomostí mezi stávajícími astronauty a těmi novými". ESA chce vybrat čtyři až šest lidí a dalších 20 zařadí do zálohy. V současnosti v agentuře působí sedm astronautů, z nichž šest bylo vybráno při posledním konkurzu v letech 2008/2009.

Většina dosavadních astronautů byli vojenští piloti. To by však podle agentury nemělo odradit potenciální kandidáty. Kromě fyzické zdatnosti od nich ESA žádá také magisterské vzdělání v přírodních vědách, medicíně nebo matematice, výbornou znalost angličtiny a dalšího jazyka a velkou psychickou odolnost. Vedení agentury by také rádo vidělo mezi astronauty více žen. V současnosti má ESA jedinou kosmonautku - Italku Samanthu Cristoforettiovou.

Nově chce ESA umožnit službu také lidem, kteří mají postižení dolních končetin, mají výrazně odlišnou délku noh či jsou malého vzrůstu.

Do obdobného řízení se v roce 2008 přihlásilo přes 10.000 uchazečů. Do druhého ze šesti kol řízení jich tehdy prošlo 818. Délku celého výběru letos ESA odhadla na 18 měsíců.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 1:00 3°C

Celá předpověď