Erdogan: Protiraketový systém S-400 bude plně nasazen v dubnu

foto Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Istanbul - Ruský systém protivzdušné obrany S-400 bude v Turecku plně nasazen v dubnu 2020. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Nejvyšší turecký představitel chce rovněž systém v budoucnu vyrábět společně s Ruskem, uvedla agentura Reuters. První část systému převzala Ankara v pátek. Nákup ruského zbraňového systému zvýšil napětí mezi Tureckem a jeho spojenci v NATO v čele se Spojenými státy.

Dnes v Turecku přistála další dvě ruská letadla s díly tohoto systému. "Říkali, že je (rakety) koupit nemohou. Říkali, že je nikde nemohou rozmístit. Říkali, že není správné je kupovat. A nyní přistálo osmé letadlo a začalo vykládat náklad," řekl Erdogan. "Dál-li Bůh, v dubnu 2020 nasazení dokončíme a staneme se jednou z mála zemí světa, která má takovouto protivzdušnou obranu," uvedl prezident. "Nyní je cílem společná produkce s Ruskem," dodal.

Spojené státy se podle agentury Bloomberg chystají uvalit na Turecko hospodářské sankce a pohrozily též vyřazením turecké účasti z programu stíhacích letounů F-35. Pokud Washington k sankcím přikročí, budou uvaleny prostřednictvím sankčního zákona CAATSA, který trestá Rusko za anexi Krymu z roku 2014, za účast Moskvy v syrské válce a za vměšování do prezidentských voleb v USA.

Washington může dodávku letounů F-35 Turecku zablokovat, turečtí piloti zapojení do programu budou muset opustit USA a turecký obranný průmysl přijde o hodnotnou práci na programu. Ankara také může být odříznuta od amerického finančního systému.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 10. prosince 2019

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď