Erbanová se do konečné nominace hokejistek na olympiádu nedostala

foto Ilustrační foto - Kvalifikace hokejistek o postup na OH v Pekingu: ČR - Maďarsko, 14. listopadu 2021 v Chomutově. Zleva brankářka Anikó Némethová z Maďarska, Karolína Erbanová z ČR, Noemi Neubauerová z ČR a Alexandra Rónaiová z Maďarska.

Praha - Jedenadvacet hokejistek, které se v listopadu podílely na historickém postupu ženské reprezentace na olympijské hry, zařadil trenér Tomáš Pacina do finální nominace na únorový turnaj v Pekingu. Do kádru se nevešly bronzová olympijská medailistka v rychlobruslení Karolína Erbanová a Andrea Trnková, místo kterých se do týmu vracejí Tereza Vanišová a Michaela Pejzlová. Vanišová nehrála na kvalifikačním turnaji v Chomutově kvůli trestu na klubové úrovni, Pejzlová byla zraněná.

"Byla to dlouhá, dlouhá, dlouhá cesta pro Českou republiku a pro český ženský hokej se na olympiádu dostat. A pro holky taky. Cesta, která začínala v malých klubech v Česku a cesty šly většinou přes Ameriku, Švédsko, Finsko, kde holky hrály a uplatňovaly se ve světovém hokeji. Až jsme se konečně na olympiádu dostali, z čehož máme obrovskou radost," řekl Pacina na on-line tiskové konferenci. Uvědomuje si, že řada hokejistek je nyní smutná, že se do výběru nedostala. "Cítíme radost, ale i smutek za ty, které tam nemohou být. To je ale součást sportu," podotkl.

Pacina s asistenty Jiřím Vozákem a Jakubem Peslarem zařadili do třiadvacetičlenného výběru tři brankářky, sedm obránkyň a třináct útočnic. Nechybí v něm opory Klára Peslarová, Denisa Křížová, Kateřina Mrázová, Alena Mills nebo Vanišová. Nejvyšší počet hráček - jedenáct - působí ve švédské nejvyšší soutěži.

"Přáli bychom si, aby se holky mohly bezstarostně připravovat na olympiádu. Beze strachu. Ale bohužel celosvětová situace je taková, že je tady covid a opatření, testování a očkování, takže jistotu, že nakonec pojede na olympiádu, nemá nikdo. Myslím si, že spousta holek prožívá obavy, strach a stres. Dnešní doba je bohužel taková, že se v podstatě řeší jen opatření a nemoc. A ne sport a radost ze sportu, což by na olympiádě mělo být," řekl Pacina.

Na protikoronavirová opatření a možné problémy s pozitivně testovanými hráčkami se připravuje i vedení českého týmu. Vedle nominace je například určeno i jedenáct náhradnic. "Jsme v nejistotě. Každý den řešíme různé možnosti, které mohou nastat, a těch je tisíce. Rádi bychom se koncentrovali na sport a náš výkon, ale situace nám to nedovoluje. Že by se turnaj nedohrál jako juniorské mistrovství světa, to neřešíme, soustředíme se na to, co můžeme sami ovlivnit. Například to, aby byly připravené náhradnice, kdyby někdo ze základní sestavy vypadl," řekl Pacina.

Oproti poslední nominaci na olympijskou kvalifikaci udělal trenérský tým dvě změny. O návratu Vanišové a Pejzlové do kádru prý nebylo pochyb. "Míša i Tereza do národního týmu dlouhodobě patří. Svoji nominaci neustále na všech akcích potvrzují. Jsem si vědom, že pro holky, které na olympiádu nejedou, je to velké zklamání, ale ony jsou tam zaslouženě," uvedl reprezentační kouč. Dodal, že například Erbanová figuruje mezi prvními náhradnicemi. "Což pro ni považujeme za úspěch. Dostala se dál, než jsme očekávali. Hráčky, které jsou před ní, tam jsou zaslouženě," zopakoval Pacina.

Devětadvacetiletá Erbanová, která se jako rychlobruslařka představila na třech olympijských hrách, přiznala, že ji rozhodnutí trenérů nezaskočilo. "Tato informace nebyla něčím, co bych se dozvěděla právě dnes. Já svoji pozici v týmu znala dlouho dopředu. Proto nejsem překvapena. Rozhodnutí trenéra beru s pokorou. Mým úkolem nyní je být připravena, kdyby bylo potřeba, abych nastoupila jako náhradnice," uvedla Erbanová pro web Vrchlabinky.cz.

České reprezentantky se sejdou k závěrečné přípravě v pondělí 24. ledna v Praze, do Pekingu odletí o tři dny později. Ještě před startem olympijských her sehrají dvě neoficiální přípravná utkání s Ruskem a Švédskem. "Za poslední rok a půl jsme neměli moc zápasů, což je jedna z největších nevýhod. Hrajeme systém, který je náročný na souhru. Za každý zápas jsme vděční, pomůže nám se zlepšit," podotkl Pacina.

Do turnaje vstoupí jeho svěřenkyně 3. února zápasem proti domácí Číně, dále se ve skupině B utkají se Švédskem, Dánskem a Japonskem. Tři nejlepší týmy budou hrát play off, ve kterém doplní pětici celků z elitní skupiny A, a Češky mezi postupujícími nechtějí chybět.

"Vždy si dáváme cíle, které dokážeme sami ovlivnit. Jasný cíl je pro nás podat nejlepší možný výkon v historii českého ženského hokeje a na to se budeme soustředit zápas od zápasu. To je to nejdůležitější. Hrát naši hru. Uvidíme, co soupeřky, a uvidíme, co nám turnaj přinese. Chceme se ale soustředit na vlastní výkon," řekl Pacina.

Dosavadním českým maximem na mistrovství světa je postup do čtvrtfinále, do kterého hokejistky postoupily i loni v létě v Calgary. Následně ale prohrály s Finskem 0:1 a ve skupině o 5. až 8. místo s Japonskem 2:3. "Myslím si, že od té doby jsme se posunuli tím, že si uvědomujeme, jak těžké je mít úspěch. Jak těžké je přejít přes čtvrtfinále, každý soupeř je na nás fantasticky připravený. Všichni ví, že umíme hrát, a nikdo nás nepodcení. Všechny čtyři lajny musí táhnout za jeden provaz, v tom jsme se posunuli," dodal Pacina.

Nominace ČR:

Brankářky: Klára Peslarová, Viktorie Švejdová (obě MODO/Švéd.), Kateřina Zechovská (Bílina).

Obránkyně: Sára Čajanová (Valašské Meziříčí), Pavlína Horálková (Krasnojarsk/Rus.), Aneta Tejralová (Nižnij Novgorod/Rus.), Samantha Kolowratová (Brynäs/Švéd.), Daniela Pejšová (MODO/Švéd.), Tereza Radová (Göteborg/Švéd.), Dominika Lásková (Merrimack College/USA).

Útočnice: Denisa Křížová, Kateřina Mrázová (obě Brynäs/Švéd.), Natálie Mlýnková, Kristýna Pátková (obě Vermont University/USA), Aneta Lédlová (Kadaň), Kateřina Bukolská, Tereza Vanišová (obě Leksand/Švéd.), Vendula Přibylová (AIK Stockholm/Švéd.), Lenka Serdar (Linköping/Švéd.), Alena Mills (Vanke Rays/Rus.), Michaela Pejzová (IFK Helsinky/Fin.), Klára Hymlarová (St. Cloud State University/USA), Noemi Neubauerová (Colgate University/USA).

Složení skupin:

Skupina A: Kanada, USA, Finsko, Rusko, Švýcarsko.

Skupina B: ČR, Dánsko, Švédsko, Japonsko, Čína.

Program turnaje:

Čtvrtek 3. února:

Skupina A:

05:10 Švýcarsko - Kanada,

14:10 Finsko - USA.

Skupina B:

05:10 Čína - ČR,

09:40 Japonsko - Švédsko.

Pátek 4. února:

Skupina A:

05:10 Rusko - Švýcarsko.

Skupina B:

05:10 Dánsko - Čína.

Sobota 5. února:

Skupina A:

05:10 Kanada - Finsko,

14:10 USA - Rusko.

Skupina B:

09:40 Dánsko - Japonsko, ČR - Švédsko.

Neděle 6. února:

Skupina A:

14:10 Švýcarsko - USA.

Skupina B:

09:40 Čína - Japonsko.

Pondělí 7. února:

Skupina A:

05:10 Kanada - Rusko,

14:10 Finsko - Švýcarsko.

Skupina B:

9:40 ČR - Dánsko,

14:10 Švédsko - Čína.

Úterý 8. února:

Skupina A:

05:10 USA - Kanada,

14:10 Rusko - Finsko.

Skupina B:

9:40 Japonsko - ČR,

14:10 Švédsko - Dánsko.

Pátek 11. února:

05:10 čtvrtfinále,

14:10 čtvrtfinále.

Sobota 12. února:

05:10 čtvrtfinále,

14:10 čtvrtfinále.

Pondělí 14. února:

05:10 semifinále,

14:10 semifinále.

Středa 16. února:

12:30 o 3. místo.

Čtvrtek 17. února:

05:10 finále.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 21. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď