Equa Bank nuceně odstavila systémy, klienti měli na účtech chybné sumy

foto Ilustrační foto - Pobočka a Equa bank (na snímku z 15. února 2018).

Praha - Banka Equa bank musela v noci na dnešek neplánovaně odstavit své bankovní systémy, na účtech jejích klientů se totiž v sobotu začaly zobrazovat chybné částky. Nyní už systémy znovu fungují, řekla dnes po poledni ČTK mluvčí banky Kateřina Petko. Chyby v zobrazovaných částkách se pohybovaly i v milionech korun, řekl ČTK jeden z klientů banky.

"Equa bank musela přistoupit k neplánované odstávce bankovních systémů, ke které došlo dne 7. srpna ve 23:11 hodin a která byla ukončena dne 8. srpna v 04:59 hodin. Odstávka byla způsobena technickými problémy na straně banky, kdy došlo ke krátkodobé chybě, která následně způsobila zobrazení chybné výše zůstatků na klientských účtech. Nyní jsou již všechny naše systémy plně funkční," uvedla mluvčí. Podle ní jsou nyní účty drtivé většiny klientů plně funkční a v pořádku.

Problémy se projevovaly zobrazováním nesprávných částek na účtech některých klientů. Jeden z nich ČTK řekl, že měl v sobotu v noci na svém účtu částku o více než 100.000 korun vyšší, než měl původně mít, jeho bratr pak dokonce o tři miliony korun vyšší. Jiným klientům naopak chyba zůstatek na účtu snížila, což jim mohlo eventuálně způsobovat problémy při některých akutních platbách kartou. Podle klienta zatím banka o problémech své zákazníky neinformovala, na telefonní infolince mu operátorka pouze poradila zablokování karty.

Banka podle Petko nyní situaci intenzivně šetří, a to i se svým dodavatelem systému. Přesné příčiny ani počet klientů, které chyba postihla, zatím však nezná. Případy, kdy klienti provedli s nesprávnými částkami na svých účtech během kritické doby nějaké transakce, banka podle mluvčí řeší individuálně. Klienti, kteří i po odstávce evidují na svých účtech jakékoli nesrovnalosti, mají podle Petko kontaktovat klientské centrum banky, případně svého bankéře na pobočce.

Equa bank patří mezi menší banky. V únoru letošního roku koupila sto procent akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners skupina Raiffeisenbank International (RBI). Equa bank se zaměřuje, kromě jiného, na spotřebitelské úvěry a obsluhuje zhruba 480.000 zákazníků. Kvůli pandemii koronaviru v roce 2020 Equa bank klesl meziročně konsolidovaný čistý zisk o 55 procent na 182 milionů korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď