Epidemiolog: Koronavirus by mohl v USA zabít až 200.000 lidí

foto Provizorní nemocnice v New Yorku na snímku z 27. března 2020.

Washington - Koronavirus by mohl ve Spojených státech zabít 100.000 až 200.000 lidí, varoval dnes hlavní vládní expert na infekční onemocnění Anthony Fauci, který je v koronavirovém krizovém týmu. Jak Fauci řekl v rozhovoru se CNN, nakažených by pak mohly být miliony. Dodal nicméně, jde jen o možnou předpověď, budoucí vývoj se totiž vzhledem neustále se měnícím okolnostem dá jen těžce předvídat.

Americký prezident Donald Trump se rozhodl zatím nevyhlásit karanténu pro oblast New Yorku, New Jersey a Connecticutu, které jsou pandemií koronaviru nejvíce zasaženy. Podle Fauciho o tom s prezidentem v sobotu večer v Bílém domě vedli "velmi intenzivní diskuze". Trump se následně rozhodl vyhlásit pro dané oblasti pouze doporučení ohledně nutnosti omezit cestování.

Spojené státy podle CNN registrují více než 130.000 případů nákazy koronavirem, což je nejvíc na světě. Nejméně 2300 lidí infekci podlehlo.

Přístup prezidenta Trumpa, který zpočátku dopady pandemie zlehčoval, kritizovala šéfka americké Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová. Jak uvedla v rozhovoru s americkou CNN Trumpovo bagatelizování krize a následné zpoždění v dodávkách životy zachraňujícího zdravotnického materiálu vládám jednotlivých států měly "smrtící" dopad.

"Nevím, co mu řekli vědci. Co věděl a kdy se to dozvěděl? To bude na pozdější zkoumání. Ale zatímco prezident otálel, lidé umírali," prohlásila Pelosiová. V pátek, kdy Trump podepsal rekordní finanční injekci pro americké hospodářství postižené dopady koronaviru, měl podle šéfky sněmovny prohlásit, že ještě před 20 dny bylo všechno skvělé. "Ne, všechno skvělé nebylo. Měli jsme už téměř 500 případů a 17 úmrtí. A za těch 20 dní, protože jsme nebyli připraveni, máme 2000 mrtvých a 100.000 případů," dodala Nancy Pelosiová.

V New Yorku do týdne dojdou ventilátory, uvedl starosta

V New Yorku do týdne dojdou zásoby těch nejkritičtějších zdravotnických pomůcek, včetně ventilátorů. Upozornil na to dnes starosta velkoměsta Bill de Blasio. "Tady v New Yorku si připadáte jak za války," řekl de Blasio americké televizi CNN. Stát New York je nyní nejvíce postiženým regionem v USA. Tamní guvernér Andrew Cuomo dnes oznámil 237 nových úmrtí na nákazu koronavirem, počet obětí v oblasti tak vzrostl na 965. Počet nakažených za uplynulý den stoupl o 7195 na 59.513.

Podle Cuoma bylo rovněž nově hospitalizováno 1175 lidí, počet nakažených pacientů v nemocnicích tak stoupl na více než 8500. Z tohoto počtu je více než 2000 lidí na jednotkách intenzivní péče.

Problémy se zásobami hlásí i další velká americké městské aglomerace. Zatímco v New Yorku mají podle starosty zásoby do 5. dubna, v New Orleans zřejmě dojdou ventilátory už 4. dubna. Guvernér Louisiany pak uvedl, že zatím neví, kdy získají z federálních zásob vůbec nějaké zásoby. Louisiana se pokusila objednat si asi 12.000 ventilátorů od nejrůznějších firem, zatím jich ale obdržela jen 192, uvedl guvernér John Bel Edwards v televizi CBS.

Agentura Reuters mezitím informovala, že do New Yorku dnes dorazilo z Číny letadlo plné zdravotnického materiálu. Mělo by jít o první z několika zásilek, jejichž doručení v příštích 30 dnech zorganizoval Bílý dům. V letadle jsou rukavice, ochranné obleky a masky pro nákazou těžce postižené státy New York, New Jersey a Connecticut.

Guvernér Cuomo rovněž oznámil, že Javitsovo kongresové středisko na Manhattanu na nábřeží řeky Hudson bylo přeměněno na obří polní nemocnici. Ta by měla mít k dispozici celkem 1000 lůžek a měla by ulevit zdravotnickým zařízením ve městě. Fungovat začne již tento týden, dodal guvernér. Javitsovo kongresové středisko je známé například tím, že v něm v roce 2016 sledovala výsledky prezidentských voleb tehdejší demokratická kandidátka Hillary Clintonová.

Podle informací, které zveřejnily místní úřady, nákaza nejvíce zasáhla chudé newyorské čtvrti. 32 procent všech infikovaných například pochází z Queensu. Nemocnice v jeho části Elmhurst hlásí obrovské množství případů nákazy koronavirem. Za jediný den tam tento týden zemřelo 13 infikovaných pacientů.

Vzhledem k tomu, že krize bude v oblasti vrcholit nejspíš až za dva až tři týdny, New York potřebuje rovněž další lékaře, zdravotní sestry a jiný nemocniční personál, uvedl starosta velkoměsta Bill de Blasio. "Potřebujeme, aby si ti současní odpočinuli. Nemohou pokračovat v tomto tempu týdny a týdny," dodal.

Vyhlášení karantény v New Yorku podle Trumpa není teď nutné

Vyhlášení karantény pro oblast New Yorku kvůli šíření koronaviru není v tuto chvíli zapotřebí. V noci na dnešek SELČ to na twitteru uvedl americký prezident Donald Trump. V sobotu šéf Bílého domu hovořil o tom, že pro New York, New Jersey a určité části Connecticutu zvažuje karanténu. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) krátce po prezidentově tweetu vyzvalo obyvatele New Yorku, New Jersey a Connecticutu, aby v příštích 14 dnech nikam necestovali, pokud to není nezbytně nutné.

Stát New York je nejvíce zasaženým místem v USA, počet nakažených tam stoupl na více než 52.000 a počet obětí přesáhl 700. Trump v sobotu řekl, že uvažuje o vyhlášení krátkodobé, asi dvoutýdenní karantény v New Yorku, která by mimo jiné omezila cestování.

"Karanténa nebude nutná. Podrobnosti o opatřeních zveřejní Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)," napsal Trump v noci na dnešek SELČ na twitteru. CDC vzápětí vyzvalo obyvatele zmíněných států, aby dva týdny necestovali. Výzva se netýká zaměstnanců odvětví, která jsou klíčová pro fungování infrastruktury, tedy například zdravotníků, řidičů kamionů či pracovníků finančních služeb.

Vyhlášení karantény v New Yorku, New Jersey a Connecticutu prosazoval republikánský guvernér Floridy Ron DeSantis a další guvernéři, kteří chtějí zabránit cestování lidí z těžce postižených oblastí do jejich států. Myšlenka ale ihned vyvolala kritiku vůdců dotčených regionů, podle nichž by toto přísné opatření vyvolalo paniku.

Spojené státy registrují více než 120.000 případů nákazy koronavirem, což je nejvíc na světě. Přes 2000 lidí infekci podlehlo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 5. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď