Epidemie koronaviru výrazně zesiluje, přibývá reinfekcí

foto Stavební dělníci a zaměstnanci společnosti Skanska se 17. ledna 2022 v Praze testovali na covid-19.

Praha - Epidemie koronaviru v Česku výrazně zesiluje, pondělních 20.270 potvrzených případů nákazy je nejvíce za měsíc a půl a skoro trojnásobek počtu o týden dřív. Výrazně kvůli šíření koronavirové varianty omikron přibývá také opakovaných nákaz u jednoho člověka. V nemocnicích se ale stoupající denní přírůstky zatím neprojevují. Za první den obnoveného povinného testování zaměstnanců ve firmách zaměstnavatelé nahlásili přes 4500 pozitivních samotestů na covid-19. Epidemická situace je mezi tématy dnešního jednání tripartity.

Víc potvrzených případů koronaviru než pondělních 20.270 bylo za den naposledy 1. prosince. Hranice 20.000 nových nákaz padla poosmé, sedm předchozích případů je z loňské podzimní vlny koronaviru od poloviny listopadu do počátku prosince. V Praze nebo Středočeském kraji byl pondělní denní přírůstek dosud nejvyšší od začátku epidemie předloni v březnu.

Rychlost šíření koronaviru v hlavním městě ukazuje incidenční číslo, které je zde nejvyšší ze všech krajů, když na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 1608 nových nákaz. Celorepubliková týdenní incidence stoupla na 799, což bylo o 121 víc než o den dřív. Vzrostlo také reprodukční číslo na 1,67 z předchozích 1,54. Ukazuje, kolik jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí dalších lidí, a hodnota nad jedna znamená zesilování epidemie.

Pondělních 1660 lidí s koronavirem v nemocnicích bylo o třetinu méně než o týden dřív, proti uplynulému víkendu ale hospitalizovaných o 70 přibylo. Počet úmrtí s covidem-19 se posledních pět dní drží pod 30, ještě před měsícem se opakovaně dostával nad stovku za den. Vědecké studie ukazují, že omikron je sice nakažlivější, průběh onemocnění ale bývá lehčí.

U omikronu ale také prodělání nemoci chrání před nákazou méně než u předcházejících variant koronaviru a méně funguje také očkování v dřívějším dvoudávkovém schématu. Odborníci proto očekávají nárůst počtu reinfekcí. Lidí s opakovaným pozitivním testem bylo podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) za pondělí 2028, v lednu už zhruba 14.500. Za celý loňský prosinec jich přitom ústav eviduje necelých 8600. Data Státního zdravotního ústavu (SZÚ), který zaznamenává jen potvrzené reinfekce, tedy nákazy s příznaky, které od sebe dělí nejméně 60 dní, jich prosinci přiřazují téměř 4000, tedy třetinu ze všech od začátku epidemie.

Vláda kvůli omikronu upravila protikoronavirová pravidla. Od pondělí se až na výjimky dvakrát týdně testují všichni pracovníci, po pozitivním antigenním samotestu mají automaticky pět dní karanténu. Tu mohou dřív ukončit negativním PCR testem, který ale nemají povinnost podstoupit. Za pondělí tak po zahájení testování ve firmách výrazně přibylo antigenních testů prováděných zdravotníky, proti předchozímu týdnu asi o 15.000 na více než 50.000.

Firmy mohou povinnost splnit také s pomocí samotestů, pozitivní výsledek zaměstnavatelé za pondělí nahlásili u 4509 z nich. Celkový počet lidí, kteří se v pondělí testovali, ale není znám, protože se hlásí jen pozitivní případy. Třeba Městská policie v Praze v pondělí zaznamenala šest lidí s pozitivním testem na covid-19, zaměstnance ale testovala i dřív, když nemusela. Celkem má asi 2200 zaměstnanců.

Zástupci kabinetu Petra Fialy (ODS), odborů a zaměstnavatelů se dnes sešli poprvé po nástupu nové vlády. Schůzka se zaměří mimo jiné na možný vývoj epidemie při šíření varianty omikron a případné další kroky. Tématem budou zřejmě také pracovní karantény, které kabinet v případě výrazného zhoršení epidemie plánuje zavést pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. Možnost pracovat i po pozitivním testu schválil kabinet s cílem udržet chod státu.

Ve středu se bude vláda zabývat možností využívat státní hmotné rezervy kvůli pandemii koronaviru i po skončení nouzového stavu. Souhlas vlády umožní poskytovat státní hmotné rezervy bezplatně i po ukončení nouzového stavu, a to například osobní ochranné pomůcky, zdravotnická lůžka a plicní ventilátory. Ze skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) hasiči v následujících dvou dnech rozvezou více než 3,5 milionu antigenních testů na koronavirus do škol, kde se od pondělka testuje už jenom jednou v týdnu. Na začátku roku se ve školách testovalo v pondělí a ve čtvrtek.

Kina v Česku loni druhý rok po sobě postihly restrikce zavedené proti koronaviru, kvůli kterým nehrála téměř pět měsíců. Za loňský rok tak do kinosálů přišlo něco málo přes sedm milionů návštěvníků. V roce 2020 také ovlivněném epidemií to bylo 6,4 milionu diváků, zatímco v posledním roce před pandemií česká kina navštívilo rekordních 18,3 milionu lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď