EPH získá většinu ve druhé největší elektrárně v Maďarsku

foto Uhelná elektrárna, emise, ekologie - ilustrační foto

Düsseldorf (Německo) - Konsorcium, jehož součástí je česká společnost Energetický a průmyslový holding (EPH) koupí od německých firem RWE a EnBW jejich podíly ve druhé největší elektrárně v Maďarsku Mátrai Erömü (Mátra) a dolech na lignit. S odvoláním na německé podniky to dnes uvedla agentura Reuters. EPH tak získá v elektrárně většinu. Cena nebyla zveřejněna a transakci ještě musejí schválit antimonopolní úřady a regulátor. Dokončena by mohla být v prvním čtvrtletí příštího roku.

RWE podle mluvčí prodá EPH svůj podíl 50,9 procenta v elektrárně a s ní spojených dolech. Od EnBW získá konsorcium podíl 21,7 procenta.

EPH upřesnila, že podíl získá konsorcium společností EP Power Europe (EPPE) ze skupiny EPH a Status Power Investment (SPI), nad kterou má kontrolu maďarský investor Lörinc Mészáros. Každá z firem má v konsorciu 50procentní podíl. EPPE je stoprocentně vlastněnou dceřinou společností EPH.

Mészáros je podle agentury Reuters přítelem maďarského premiéra Viktora Orbána, který se už delší dobu snaží vymanit maďarský energetický sektor z područí zahraničních firem. Mészárosovo impérium zahrnuje více než stovku podniků a je v Maďarsku klíčovým hráčem v několika odvětvích.

Mátra je druhým největším výrobcem elektřiny v Maďarsku s instalovanou kapacitou 960 MW. Elektřinu vyrábí spalováním lignitu, biomasy, plynu a s využitím fotovoltaických systémů. Roční tržby elektrárny se pohybují blízko 100 miliard forintů (8,2 miliardy Kč), její čistý zisk loni činil 33,4 milionu eur (858 milionů Kč).

Podle internetových stránek společnosti Mátra je dalším akcionářem s podílem 26,15 procenta největší maďarská energetická společnost Magyar Villamos Müvek. Zbývající akcie patří minoritním akcionářům.

Mátra také vlastní a provozuje dva povrchové lignitové doly Visonta a Bukkabrany. Ty se nacházejí v blízkosti elektrárny.

EPH je přední středoevropskou energetickou skupinou, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii a Maďarsku. Většinovým vlastníkem holdingu je podnikatel Daniel Křetínský.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď